<< לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אלון ואילן טבק-אבירם (צילום: חדשות 2)
אילן ואלון טבק-אבירם | צילום: חדשות 2

היסטוריה בבית המשפט העליון: בג"ץ קבע בהרכב של חמישה מול שני שופטים כי זוג גברים, ד"ר אילן טבק-אבירם ועו"ד אלון טבק-אבירם, יוכר באופן רשמי וחוקי כזוג הורים לאלה, בתם בת השנתיים שנולדה בהליך פונדקאות בארצות הברית.

בני הזוג, שהתחתנו בקנדה ונרשמו כנשואים בישראל, החלו לפני כחמש שנים בהליך פודקאות שכלל שבעה ניסיונות לא מוצלחים בהודו ובארה"ב. בתעודת הלידה של אלה, שהונפקה לפני כשנתיים בארצות הברית, צוין כי שניהם הוריה של הילדה.

למרות זאת, עם הגיעם לארץ וניסיונם לרשום את אלה כאזרחית ישראל, נתקלו שני האבות בדרישה לערוך בדיקת רקמות בכדי לקבוע, בכל מקרה, מי האב הביולוגי. השניים הגישו עתירה לבג"ץ בה נכתב: "העותרים סבורים כי מדובר בדרישה בלתי חוקית ומפלה, שהלוא דרישה דומה אינה קיימת לגבי בני זוג הטרוסקסואלים".

מעבר לכך דרשה המדינה כי הגבר שאינו ההורה הביולוגי יאמץ באופן חוקי את הילדה. הרכב מורחב של שופטי בג"ץ קיבל ברוב דעות את עמדת האבות, וקבע כי האב הלא-ביולוגי ירשם כאביה של הילדה במרשם האוכלוסין באופן חוקי, לאור העובדה כי בן זוגו הוא האב הביולוגי ובהתחשב בפסק הדין שניתן להם בארה"ב שם ביצעו את ההליך, ובו רשומים שניהם כאבות.

פסק הדין מהווה תקדים עבור זוגות רבים אשר מביאים ילדים לעולם בהליך פונדקאות ומבקשים להירשם במשרד הפנים כהורים החוקיים של התינוקות, למרות שבפועל רק אחד מהם הוא האב הביולוגי.

השופטת מרים נאור ציינה בפסק הדין: "אזרחים ישראליים לא מעטים פונים להליך פונדקאות בחו"ל. זוגות חד-מיניים וגם יחידים, שלפי הדין הקיים, אפיק הפונדקאות בחו"ל הוא הזדמנות מעשית מרכזית עבורם, ולעיתים יחידה, להפוך להורים. בעשותם כן הם מממשים יצר טבעי הטבוע באדם להעמיד צאצאים ולהקים משפחה. יש לחפש את הדרך להקל על דרכם - והכל תוך שמירת אינטרסים אחרים הראויים להגנה".

>> כנס הפונדקאות הבינלאומי ה-2 יתקיים בין ה-13-15 בפברואר יתקיים במרכז הגאה בגן מאיר. כל הפרטים