>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מצעד הגאווה תל אביב 2011 (צילום: שאול אלפיה בעבור קמפיין עידוד התיירות הגאה )
עלה התאנה של המזרח התיכון? | צילום: שאול אלפיה בעבור קמפיין עידוד התיירות הגאה
לצד השמחה והצהלה על בחירתה של תל אביב לעיר הגאה הטובה ביותר בעולם לשנת 2011, ארגוני להט"ב פלסטיניים וערביים מביעים זעם ואכזבה.

מבחינתם, האתר GayCities שארגן את התחרות, רק תרם ל-Pinkwashing (בתרגום חופשי: שטיפת מוח ורודה) שמבצעת ישראל, על מנת לטייח את הכיבוש ואת היחס של צה"ל כלפי הפלסטינים.

"שוטפים לכם את המוח"

"אני לא קולט איך בכלל מאפשרים לתל אביב לזכות בתארים כאלו, כאשר במרחק של ארבעים דקות נסיעה מתחוללים פשעים איומים", אומר עאדל אדרובי מרמאללה ל-mako גאווה. "אז נורא כיף לכל ישראלי שהוא עתיר זכויות, אבל בחיאת, תשימו לב, שוטפים לכם ולעולם את המוח".

עדאל אדרובי (צילום: תומר ושחר צלמים)
"תהליך הבחירה של GayCities הוא לא רציני", עאדל אדרובי | צילום: תומר ושחר צלמים
אדרובי, הומו מחוץ לארון, שנמנע בדרך כלל מלקחת חלק בפעילות אקטיביסטית להט"בית, הסכים להתראיין, כיוון שהפעם, הוא אומר, אי אפשר להסתיר את הזעם. "בגדה המערבית ישנה התנכלות שיטתית ממוסדת כלפי פלסטינים, שנמנעת מהם פרנסה נורמלית, שמגורשים מבתיהם, שמתנחלים שורפים להם מסגדים וחיילים שהם כביכול 'עשבים שוטים' מתעללים בהם ומעניקים להם יחס שרחוק מלהיות 'כיבוש נאור'. והכל בשם הביטחון".

לדבריו של אדרובי, תהליך הבחירה של אתר GayCities הוא לא רציני. "תבדוק את כמות הישראלים שהצביעו לעומת אזרחים זרים, ותבין למה תל אביב זכתה בתואר. אם תיקח למשל אירוע אחר בעל אוריינטציה הומואית, כמו תחרות הזמר של האירוויזיון, שם אסור לך להצביע למדינה שלך. אז נכון שאי אפשר לאכוף את זה באמת, אבל זה היה הרבה יותר רציני בהשוואה לתהליך בחירה שבה כל אחד יכול להצביע לעיר מהמדינה שלו".

"על יוגוסלביה של מילושביץ' אסרו לארח ולהשתתף באירועים בינלאומיים"

לדבריו של אדרובי, הבעיה הגדולה ביותר של החברה הישראלית היא ההעדפה לטמון את הראש בחול. "אתם חיים תחת אתוס ציוני שנובע משטיפת מוח, והתקשורת הישראלית נותנת לכם תמונה שטחית של מה שקורה בשטחים הכבושים", הוא אומר. "תבואו פעם אחת לחברון, תסתובבו ב-H2 (שטח בשליטה ישראלית, ד.ז), ותראו איך פלסטיני לא יכול לצאת מהבית שלו בלי שיחטוף מכות או הטרדות ממתנחלים, בגיבוי והתעלמות של חיילים".

גם בלבנון השכנה הגיבו בזעם על הבחירה בתל אביב. פעיל לבנוני ששוחח איתנו, התעקש לדבר בעילום שם. "גם ככה אנחנו על הכוונת, מחכים שנעשה משהו לא חוקי כדי להפסיק את הפעילות שלנו, אז הדבר האחרון שאנחנו צריכים זה ראיון גלוי לתקשורת הישראלית", אמר הפעיל.

יחד עם זאת, היעדר זכויות להט"ב בלבנון והאיסור על קיום יחסי מין בין גברים במדינה אינו רלוונטי, לדבריו, לשאלה האם הבחירה בתל אביב לגיטימית או לא. "גם בביירות לא הייתי בוחר", הוא אומר. "אבל אתם אלה שמתיימרים להיות הדמוקרטיה של המזרח התיכון, בעוד אתם מחזיקים יותר ממיליון בני אדם בבית הכלא הגדול והצפוף בעולם – רצועת עזה.

"יחד עם חיזבאללה וסוריה, ישראל הרסה את לבנון. על יוגוסלביה של מילושביץ' אסרה מועצת הביטחון לארח ולהשתתף בתחרויות ובאירועים בינלאומיים – עד שמילושביץ' לא הוסגר וסרביה החלה להעמיד לדין פושעי מלחמה. צה"ל מלא באנשים כמו רטקו מלדיץ' (פושע מלחמה סרבי, ד.ז), ולמרות זאת נותנים לתל אביב, עיר הבירה האמיתית של ישראל, לזכות בתארים ולקיים בה כינוס בינלאומי למנהיגות צעירה גאה".

"לא מצדיקים דיכוי אחד באמצעות דיכוי אחר"

פרופ' שרה שולמן מאוניברסיטת ניו יורק, היא אולי הדמות הבולטת ביותר שנתנה ביטוי למונח Pinkwashing. שולמן, יהודייה לסבית שנחשבת לתומכת נלהבת של החרם על מוסדות אקדמיים בישראל, פרסמה בנובמבר טור חריף בניו יורק טיימס, המאשים את ישראל בשימוש ציני בקהילת הלהט"ב. בעבר סירבה להגיע לאוניברסיטת תל אביב, והעדיפה לקיים ביקור סולידריות בישראל וברשות הפלסטינית.

חן משגב, דוקטורנט באותה אוניברסיטת תל אביב, מסכים לחלוטין עם הטענות על טיוח. משגב, קוויר רדיקלי, נוסע מדי יום שישי להפגנות בגדה המערבית. לדבריו, המצב של הלהט"ב בישראל הוא טוב יחסית, לצד ההומופוביה הקיימת בה. עם זאת, הוא מתנגד בתוקף לשימוש הציני, כהגדרתו, שעושה משרד החוץ בסיטואציה הזאת.

חן משגב (צילום: תומר ושחר צלמים)
"גל קשר בין משרד החוץ לקהילת הלהט"ב מקרי בהחלט", חן משגב | צילום: תומר ושחר צלמים

"זהו משרד חוץ שנשלט על ידי שר ומפלגה קיצוניים, שכל קשר בינם לבין זכויות להט"ב הוא מקרי לחלוטין", הוא אומר. "הוא עושה שימוש ציני בסיטואציה ובמצב של להט"בים בתל אביב, על מנת לצייר את ישראל כמדינה ליברלית, ששומרת על זכויות אדם ובכלל זה זכויות להט"ב. תוך כדי כך אותה מדינה מלבינה פשעים ומפרה באופן שיטתי ויומיומי זכויות אדם שמתרחשות תחת שלטונה בתוך הקו הירוק ומעבר לו".

לדבריו, חלק מהטיוח מתבטא גם בהשוואה של מצב הלהט"ב בישראל למצב במדינות השכנות וברשות הפלסטינית. "לא מצדיקים דיכוי אחד באמצעות דיכוי אחר", הוא אומר. "הדיכוי לא נועד לביטחון של אף אחד. כשיש אנשים חסרי זכויות ומדוכאים, שחיים באותו מקום עם אנשים שהם בעלי זכויות יתר, אתה לא יכול להרגיש ביטחון. באופן טבעי תהיה התנגדות לדיכוי הזה".

"עם המשקפיים הנכונים – אתה רואה כמה גזענות והומופוביה יש בעיר הזאת"

ראודה מורקוס, פעילה בארגון אסואת, הפועל מתוך ישראל למען להט"בים פלסטינים, אומרת כי היא לא מאוכזבת רק מקהילת הלהט"ב בעולם, שבחרה בתל אביב, אלא גם מהקהילה בישראל. "הקהילה הזאת חוותה דיכוי, היא יודעת מה זה להיות בשוליים, היא יודעת מה זה להיות קבוצה נרדפת והיא יודעת מה זה להיות במיעוט", היא אומרת.

ראודה מורקוס (צילום: תומר ושחר צלמים)
"תלך קצת דרומה וקצת צפונה - אתה לא יכול ללכת בלי שיתקעו בך מבטים". ראודה מרקוס | צילום: תומר ושחר צלמים

מורקוס גורסת כי לקהילה הגאה בארץ ובעולם אין שום מודעות פוליטית, לא לכאן ולא לכאן. "זה מייצג את המונח 'הבועה התל אביבית'. הרבה אנשים חושבים שתל אביב היא באמת מעוז הליברליות. אתה חי בתוך בועה, כאילו אתה בנווה מדבר פסטורלי. אבל אם אתה שם את המשקפיים הנכונים, אתה רואה כמה גזענות והומופוביה יש בעיר הזאת.

"אולי בעיר צצו אפשרויות כמו מסיבות או חבר מועצה הומו. זה לא אומר שבפועל העיר ליברלית. בכלל, מה זה תל אביב? מה זה מעוז הליברליות. זה קצת שיינקין ונחלת בנימין. תלך קצת דרומה וקצת צפונה – אתה לא יכול לפתוח את הפה בלי שינעצו בך מבטים".

מורקוס אומרת כי הבעיה נעוצה בהתייחסות למונח "מדינה יהודית ודמוקרטית". "תסתכל על הכנסת ועל הממסד", היא אומרת. "בכל פעם שיש התנגשות בין היהדות לבין הדמוקרטיה, מעדיפים את היהדות. אז תאמר לי, גיי סיטי למי? לאורחים ולתיירים שרוצים לחפש אקזוטיקה או שהיא גיי סיטי שמחבקת את כל המיעוטים שיש בה כדי לבוא אליה?

"אני הייתי מקדמת סנקציות, על מנת שלא לבחור בישראל ולהפעיל לחץ על הקהילה הבינלאומית, שבאמת תפעיל אמנות, זכויות אדם, ורק אז לאפשר לה לקיים אירועים בינלאומיים".

בשבוע הבא: ישראלים ותומכי ישראל בעולם מגינים על הבחירה בתל אביב ומגיבים להאשמות על Pinkwashing

>> תל אביב - העיר הגאה בעולם

>> תל אביב מובילה בתחרות על העיר הטובה בעולם

>> תל אביב: העיר הכי גיי פרנדלית בעולם?

>> תל אביב: "ליבראלית ונהנתנית, בדרך להפוך לבירת גייז עולמית"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה