>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

לוגו מצעד הגאווה באשדוד
היסטוריה עליזה באשדוד
אירוע היסטורי, לא פחות – כך אני מתאר את מה שיקרה מחר בעיר שלי, אשדוד. בפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל ובתולדות קהילת הלהט"ב הישראלית, יתקיים המצעד הראשון שיזם ומפיק הנוער הגאה. ובתור מי שגדל באשדוד בשנות ה-90' האפלות, בהן לא השתמשו במילים "הומו" ו"סטרייט", אלא "הומו" ו"נורמלי", אני לא יכול שלא לרעוד מהתרגשות. ולא רק בגלל שאני הולכת להנחות את המצעד.

>> אשדוד מציגה: המצעד הראשון שמארגן הנוער הגאה

אני זוכר את שנת 2006, כאשר התגייסתי למאמץ המשותף למען מצעד הגאווה העולמי בירושלים, זה שבוטל למרבה הצער, בגלל מלחמת לבנון השנייה והתנגדות עזה של הממסד.

ההומופוביה תקפה מכל כיוון: התקשורת האשימה אותנו על הוונדליזם מצדם של חלק מהחרדים ועל גילויי האלימות של הכהניסטים; שמעון פרס אמר שעברנו כל גבול בכך שאנו מעזים לרצות לצעוד בעיר הבירה שלנו; חלק מהקהילה התל אביבית שהוביל את תרבות ה"מה דמוקרטיה עכשיו?", "למה דווקא בירושלים?" ו"אל תפריעו לי באמצע האייס-ארומה".

ובל נשכח את משטרת ירושלים, ששמה לנו רגליים, העלתה דרישות מופרזות, טרטרה את אנשי הבית הפתוח לבתי משפט וניסתה בכל מחיר למנוע את המצעד. אותה משטרה שאישרה כלאחר יד את מצעד הבהמות, בו הצעידו הכהניסטים בהמות והשוו אותם להומואים.

סנטיאגו בנג'מין מצעד הגאווה באשדוד (צילום: תומר ושחר צלמים)
ינאם במצעד. סנטי בנימין | צילום: תומר ושחר צלמים

והנה, פתאום הגענו לעידן אחר. עידן שבו אני נתקל במשטרת אשדוד, משטרה שמבינה את תפקידה בחברה דמוקרטית, מסייעת ומגלה אהדה ופרגון – עד כדי כך שהיא הצטרפה לנותני החסות המצוינים על הפלאייר והמודעות של המצעד.

ובל נשכח את העזרה המדהימה שקיבלנו משני אנשים נפלאים: אדם שוקרון ואיתמר אסף הבעלים של "זה", הפאב החברתי שמעודד יוזמות חברתיות בעיר הנמל הראשית של המדינה. העזרה והסיוע שקיבלנו מהם למן הרגע הראשון לא תסולא בפז!

המסלול: מכיכר הסיטי ועד לחוף הקשתות

ועכשיו לתכל'ס: המצעד ייפתח מחר (ו') בשעה 10:00 בבוקר, בהפנינג ססגוני בפארק הסיטי באשדוד. הדרך ממש קלה: צאו מהתחנה המרכזית – ותראו מלא דגלי גאווה תלויים על העמודים ומקשטים את הפארק. לאחר מכן נצעד לאורך רחוב הגדוד העברי, שדרות מנחם בגין, כיכר המפרשיות, שדרות משה דיין, כיכר סטרומה – ונסיים בחוף הקשתות במסיבת אפטר גאווה.

במצעד ישתתפו: חברי הכנסת ניצן הורוביץ, סתיו שפיר וד"ר רונן הופמן, ניצה סקאל מארגון תהל"ה – תמיכה בהורי להט"בים, מעין דובקובסקי מבית דרור – בית מחסה לנוער גאה במצוקה ודן סלייפר מהאגודה למען הלהט"ב.

הנואם המרכזי ומי שיזניק את המצעד הוא יו"ר מועצת הנוער הגאה של איגי – ארגון הנוער הגאה, סנטי בנימין האוס. סנטי היה הנואם היחיד שאינו פוליטיקאי במצעד הגאווה התל אביבי. ולמי שפספס את הנאום המרגש שלו, הנה הוא לפניכם:

מסיבת אפטר גאווה באחד החופים הנקיים והיפים בארץ

את המצעד תוביל משאית צבעונית עם די.ג'יי, מוסיקה ומלכות דראג – בהן מלכת הנגב סלין לה-דיוויין. במסיבת האפטר גאווה, שיתקיים בפאב החברתי "זה" שבחוף הקשתות, תופיע הזמרת קים, שרק לאחרונה הוציאה את הסינגל הראשון באלבום החדש שלה, "דמעות".

קים פרגנה מהרגע הראשון למצעד מעל לכל במה, ובמסיבת האפטר גאווה היא תבצע את מה שלדעתי צפוי להיות אחד ה-להיטים של הקיץ, "מותק" – אותו היא מבצעת יחד עם לא אחרת ממלכת הדראג די.ג'יי קיארה דופלה.

כמו כן, תגיע המלכה הבלתי מעורערת גלינה פור דה-ברה לשאת נאום לאומה, והקהילה תוכל להיחשף גם לסטנדאפיסט המקומי המהרס פלג הראל חיבה.

ובוא לא נשכח שחוף הקשתות באשדוד הוא בין הנקיים והיפים ביותר בארץ, אז לכל מי שרוצה לטבול בים לצד הלירדים המקומיים: תהיה שמירת חפצים למשך שעתיים.

אז למה אתם מחכים? רק חצי שעה מתל אביב, רק חמישים דקות מירושלים. בואו להיות חלק מהיסטוריה עליזה – תרתי משמע.

מצעד הגאווה והסובלנות הראשון באשדוד יתכנס מחר ב-10:00 בפארק הסיטי באשדוד (מול התחנה המרכזית – קניון הסיטי). לפרטים נוספים ניתן להיכנס לדף האירוע בפייסבוק.