אור מיזן וטיטי קטן, שני גברים טרנסג'נדרים מחיפה, סגרו חופשה בת חמישה ימים בראס אל שטן בסיני. הבוקר הם הגיעו למעבר הגבול ועברו את הצד הישראלי בלי שום בעיה, אבל בארבע שעות האחרונות הם תקועים במעבר הגבול המצרי וסופגים השפלות מצד אנשי משמר הגבול המצרים, שמחזיקים בדרכונים שלהם. 

"שולמו האגרות, הזמנו חושות וקבענו עם נהג מונית מצרי שיחכה לנו במעבר גבול. רצינו לנקות את הראש מתקופת הקורונה", מספרים מיזן וקטן בשיחה עם mako. "בבוקר הגענו למעבר הגבול בצד המצרי והעברנו את הדרכונים לשוטרים שהיו במקום. הם הסתכלו על התמונות והתחילו לצחוק אחד עם השני. הם הראו אחד לשני את הדרכונים, הצביעו עלינו ועל התמונות וצחקו". 

קטן ומיזן מספרים שבסעיף המין בדרכונים שלהם כתוב נקבה, מה שלא תואם את הופעתם החיצונית. "השוטרים הסתכלו עלינו ואמרו שהם לא מכניסים טרנסים לסיני, שזה מנוגד לדת האסלאם", הם מספרים. "הם אומרים שאנחנו לא נראים נקבות ובגלל לא מוכנים לתת לנו להיכנס. היינו בהלם, ניסינו להסביר שאין בעיה עם זה בכל העולם, אבל הם לקחו את הדרכונים לבדיקה והסתכלו על התמונות כאילו אנחנו מבוקשים. זו תחושה איומה, רצינו בסך הכל לנפוש". 

מעבר טאבה, (ארכיון) (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
מעבר הגבול בין ישראל למצרים בטאבה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

הדרכונים של מיזן וקטן בידי כוחות הביטחון המצרים כבר שעות והשניים מספרים כי היחס אליהם משפיל. "מתייחסים אלינו כמו למיץ של הזבל", הם מספרים. "יש כאן מלא אנשים שנכנסים. אנחנו פה משמונה בבוקר על ספסל, לא נותנים לנו להיכנס, לא מחזירים לנו את הדרכונים, אנחנו מסריחים מזיעה, מסטולים מעייפות וחם לנו פצצות. מדי פעם קצין בכיר מגיח, מדבר עם מישהו בטלפון, מסתכל עלינו, צוחק והולך בחזרה. ניסינו גם לדבר איתם בערבית ולהסביר להם את המצב, אבל זה לא עוזר. אפילו כשהם אמרו שאנחנו נקבות אמרנו שכן, אין לנו בעיה עם זה. זאת פעם ראשונה בחיים שאני מתעקש עם מישהו שאני בת". 

מקרה דומה אירע לפני כשלוש שנים, אז המצרים סירבו לאפשר כניסה לעתיה ישראלי-נבו, טרנסג'נדרית ישראלית, בטענה שהיא צריכה לעדכן את תמונת הדרכון שלה ולשנות את סעיף המין לנקבה. אז, החיילים המצרים התעקשו לא לאפשר לה כניסה - וכך קרה.