קוקטייל טריני וסוזנה גל אוחובסקי (צילום: עודד קרני)
"עשר שנים אנחנו נמנעים מכל עימות". גל אוחובסקי | צילום: עודד קרני
גל אוחובסקי, המשמש נשיא איגי, ארגון הנוער הגאה, מופתע מהמדריכים שפנו בעילום שם לעיתון הארץ, בעקבות הכוונה לגבות מחניכים חמישה שקלים על כל פעולה.

"בעיקר מה שכואב לי, יותר מכל דבר אחר, זה שעשר שנים אנחנו מצליחים להימנע מכל עימות תקשורתי בארגון הנוער. לא עם ש"ס ולא עם אף הורה שממורמר מזה שהילד שלו הולך לארגון כזה. ובסוף מי שתוקע לנו סכין בגב, זו חבורה של מדריכים שאלוהים יודע מה מניע אותם".

"זו בושה וחרפה שמדריכים יצאו עם זה לתקשורת"

המדריכים שהתראיינו הביעו דאגה כי הדבר יחליש את מעמדו של הארגון, ויבריח בני נוער מתלבטים שאולי חוששים להגיע. "באף תנועת נוער לא נדרשים חניכים לשלם עבור פעילויות שוטפות, אלא עבור אירועים מיוחדים כמו טיולים או מסיבות", אומרים חניכים בארגון.

איגי - ארגון הנוער הגאה (צילום: שני צדיקריו)
חברים באחת הפעילויות של איגי | צילום: שני צדיקריו

"תחשוב שיש נער שמתלבט אם להגיע או לא, כי הוא בעצמו לא בטוח במיניות שלו", אמר אחד החניכים. "עכשיו, במקום לעודד אותו לבוא, אתה בא להרתיע אותו? גם אם יוותרו לו על הכסף, זה עדיין משהו שיכול להבריח חניכים".

אוחובסקי דוחה את הביקורת בתוקף, ותוקף במיוחד את העיסוק בענייני הארגון בתקשורת. "זו בושה וחרפה שמדריכים בארגון הנוער הגאה יוצאים עם הדבר הזה לתקשורת", אמר. "אם הם יודעים את הדרך לכתב של עיתון הארץ, הם היו יכולים למצוא את הדרך אלי או ליניב ויצמן, לפנות אלינו ולהביע את מחאתם כנגד ההחלטה של מנכ"ל הארגון".

בנוסף, אמר אוחובסקי, כי המדריכים שפנו לתקשורת פועלים ממניעים כוחניים, שאינם קשורים אך ורק ברווחת החניכים. "ארגון הנוער קיים כבר עשר שנים. יניב ואני, ובשנים האחרונות גם אבנר (דפני), עושים כל שביכולתנו כדי להפוך אותו לארגון שיעזור בצורה הכי טובה לכל נער או נערה מהקהילה".

"למדריכים יש סמכות לא לגבות את הכסף"

אוחובסקי ביקש להבהיר כי לכל מדריך יש סמכות מלאה ושיקול דעת מלא שלא לגבות כסף משום חניך שאינו יכול לשלם. "התשלום של חמישה שקלים לפעולה הוא בשום אופן לא תנאי להשתתפות בפעולה, הם כולם יודעים את זה", אמר. "אם הם רוצים שהכסף לא יהווה מטרד ולא יפחיד אף חניך מלבוא, אז על אחת כמה וכמה – הם האנשים שצריכים לדאוג שככה זה יהיה".

אף אחד לא מתערב להם בהחלטות איך לקחת את הכסף, מתי לקחת את הכסף ואם לקחת את הכסף. אני חושב שחמישה שקלים לפעולה זה מעט מאוד".

על הטענה לפיה תנועות נוער אחרות אינן גובות תשלום, אמר אוחובסקי: "זאת סתם התחסדות. בכל התנועות הללו, בכל טיול, מסיבה או מחנה קיץ גובים מהחניכים הון עתק".

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?