>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

מרינה משל  (צילום: צילום פרטי)
קראו לה קוקסינל. מרינה משל | צילום: צילום פרטי
מרינה משל, פעילה בפרויקט גילה להעצמה טרנסית וחברה בפורום גאות, נשלחה למשטרת ישראל על מנת לקבל את אישור המשטרה לקיום צעדת המחאה בעקבות תקיפתה של נ' בדרום תל אביב, שנדחתה לאור פטירתו של אריאל שרון. לדבריה, במקום יחס ראוי לכל אזרח, מתארת מרינה יחס משפיל וטרנסופובי אותו קיבלה מהשוטרים.

"לקחתי על עצמי לדאוג לאישורי משטרה ומד"א לקיום תהלוכה והפגנה", סיפרה משל, "ביום שני הגעתי למטה מחוז ת"א של משטרת ישראל בסביבות שעה 13:00 וחיכיתי להגעתו של סמב"צ\קמב"צ מרחב יפתח. הדלת בחדר הסמוך הייתה פתוחה, ושמעתי כי השוטרות ששהו בחדר התחילו לדבר על "קוקסינל במסדרון" וללעוג. לאחר מכן, אחת השוטרות התקדמה לקראת הדלת הפתוחה, והשנייה אמרה לה כי היא לא תראה אותי במסדרון. השוטרת יצאה למסדרון, הסתכלה מימין, לא ראתה אף אחד, ואז הסתכלה משמאל, ראתה אותי, הסתכלה עלי כמה רגעים, חזרה בשקט לחדר ממנו יצאה. מאוחר יותר הגיע הסמב"צ לחדרו, ושאל אותי "האם אתה המותקף?" (כך, בלשון זכר)".

"נוגד את כללי האתיקה המשטרתית"

לדברי מרינה מהתחנה שלחו אותה לתחנה אחרת בטענה שרק חלק מהמסלול הוא שלהם, וכך חוזר חלילה במשך שלושה ימים, כאשר בכל פעם שהמתינה באחד החדרים בתחנות השונות, נכנסו שוטרים אל החדר רק כדי לראות אותה, ויצאו כשהבחינה בהם.

כעבור שלושה ימים קיבלה מרינה את האישור המיוחל. "אני באה בשביל אישור למחות על טרנספוביה ושוטרים קוראים לי קוקסינל", סיכמה מרינה, "לא ציפיתי שהשגת אישור לצעדת מחאה במחוז ת"א תסתיים בביזוי והשפלה על רקע היותי אישה טרנסקסואלית ופעילה בקהילה להט"בית".

דרור מזרחי (צילום: ענת גלם)
להט"ב הופכים למטרות. דרור מזרחי | צילום: ענת גלם
תגובת משטרת מחוז תל אביב: "בעקבות הפניה שלכם התלונה הועברה לקצינת פניות הציבור לבחינת הארוע. בכל מקרה, היה והתרחש אירוע כזה, הוא נוגד את כל כללי האתיקה המשטרתית והנורמות המקובלות בה. ולראייה המקרה שארע ב-1.1 בו הותקפה אישה טרנסג'נדרית בידי 11 חיילים, בו פעלו השוטרים באופן נחוש ללא פשרות כדי לאתר את המעורבים, לעצור אותם ולמצות איתם את הדין, על אף סירובה של הנתקפת להגיש תלונה. אנו רואים חשיבות רבה בשמירה על אוכלוסיה זו ועל כבודה".

בתגובה ליחס לו זכתה משל ובעקבות האירועים האלימים נגד חברי הקהילה בשבוע האחרון, שלח דרור מזרחי, יו"ר פורום גאוּת במרצ, מכתב פנייה למפכ"ל ומפקד מחוז ת"א של המשטרה:

"אירועי האלימות האחרונים כלפי חברי הקהילה הגאה מייצרים מצב בו הלילה הפך לשעת פורענות בה הכל מותר, ולהט"ב הופכים למטרות קלות לפגיעה", נכתב במכתב, "הביטחון האישי של ציבור שלם בעיר תל אביב-יפו, המסמלת יותר מכל עיר אחרת קבלה ופתיחות לכאורה כלפי הקהילה הגאה, הולך ונשחק. גם יחסם של שוטרים ללהט"ב טעון שיפור משמעותי בלשון המעטה, ולא ייתכן שבשנת 2014, טרנסג'נדרית הפונה למשטרת ישראל תזכה ליחס מבזה. אני קורא לכם לפעול בהקדם למיצוי הטיפול בתקיפות האחרונות כלפי הציבור הגאה, וכן להקפדה על יחסם של שוטרים כלפי הציבור הגאה בכלל והטרנסג'נדרי בפרט".

סדרת תקיפות להט"בופוביות בתל אביב

מלבד המקרה של משל, מתייחס המכתב של מזרחי לשני אירועים אלימים נגד חברי הקהילה הגאה שהתקיימו השבוע בתל אביב.

בשבת לפנות בוקר הותקפו שיקו חדד וארבעת חבריו באזור שכונת התקווה. התקיפה החלה בזריקת קללות הומופוביות ונמשכה בהתנפלות על חדד וחבריו, שכללה דחיפות, מכות ובעיטות. לדברי משטרת מחוז תל אביב אותרו שלושה חשודים, שניים בגירים ואחד קטין, אשר הובאו לחקירה ושוחררו בערבות למעצר בית של חמישה ימים, בתנאים מגבילים של צו הרחקה מהמעורבים בתקרית האלימה. עוד ציינו במשטרה, כי בתום החקירה יוגש נגד הנחקרים כתב אישום, אך עדיין לא ברור אם יוגדר כפשע שנאה. במשטרה ביקשו לציין כי הנתקפים נפצעו קל בלבד, שכן התוקפים לא הספיקו לפגוע בהם משום שניידות הגיעו לזירה במהירות.

מושיקו חדד תקיפה הומופובית  (צילום: תומר ושחר צלמים)
הותקף בתל אביב בגלל שהוא הומו. מושיקו חדד | צילום: תומר ושחר צלמים

בדיוק שבוע לפני כן הותקפה נ' בדרום תל אביב על ידי 11 גברים עוטי מסכות שריססו את פניה בגז פלפל וחשמלו אותה בעזרת שוקר חשמלי. מאוחר יותר באותו היום נעצרו החשודים שברכבם שוקרים חשמליים, גז פלפל ואלות. לאחר חקירה משטרתית בה טענו כי מדובר במעשה קונדס, הם שוחררו למעצר בית. מהמשטרה נמסר כי לא מדובר במעשה על רקע הומופובי וכי צפויים הגשת כתבי אישום כנגד כל החשודים בגין בריונות. אך דיווחים של חברות נוספות בקהילה הטרנסית מעלים חשד כי מדובר במסורת ידועה ומוכרת.

"הזדעזענו אני וחברי הקהילה הטרנסג'נדרית, לשמוע שמבצע תקיפה על רקע טרנספוביה שתוכנן ובוצע ע"י חייליים מצוידים היטב הוגדר כ"מעשה קונדס", מסרה משל, "וכל החיילים שוחררו למעצר בית בן 5 ימים, שכן אינם מהווים עוד כל סכנה לציבור".

אין תמונה
דורשת למצות עמם את הדין. ח"כ מיכל רוזין

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) שלחה מכתב לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', בו דרשה לפעול למיצוי הדין עם החשודים: "תקיפות והשפלות אשר לא זוכות ליחס ראוי מהמשטרה רק מחזקות את החוויה המשפילה", נכתב במכתב, "עפ"י נתוני דו"ח מרכז ניר כץ למאבק בהומופוביה, הקהילה הטרנסג'נדרית  חשופה יותר מכמעט כל קבוצה אחרת לתקיפה מינית ואונס, ליחס משפיל ובלתי אנושי מצד שוטרים וגורמים רשמיים, וזאת בנוסף  לאפליה במקומות עבודה ובשירותים חברתיים, לבריאות ירודה, למחסור בדיור, לעוני ולאובדנות. על רשויות החוק ובפרט משטרת ישראל לטפל בחומרה בפשעים נגד הקהילה הגאה כבכל פשע שנאה אחר, על אחת כמה וכמה  כאשר מדובר בפשעים המבוצעים בידי אנשי כוחות הביטחון.

אני קוראת לך  לפעול למיצוי הדין עם החשודים ולפעול בהקדם למניעת הישנות מקרים חמורים מסוג זה".