צלב קרס רוסס על בית עסק ברמת גן  (צילום: אלעד צביאלי, פרטי)
צילום: אלעד צביאלי, פרטי

צלב קרס רוסס במהלך הלילה בכניסה לבית עסק שתלה בפתחו את שלט "התו הגאה", שמציין תמיכה בקהילת הלהט"ב ומקנה הנחות ומבצעים לחבריה. "עצוב. שנת 2020 וזה הבוקר טוב שלנו בכניסה לעבודה במרכז רמת גן", כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו אלעד צביאלי, הבעלים של גרמושקה העתקות בע"מ, מיד לאחר שנתקל באקט הוונדליסטי, "נשמח להזכיר לגיבור שדאג להרוס את 'התו הגאה' שמי שהשתמש בסמל הזה סביר להניח שדאג לחסל גם חלק ממשפחתו הקרובה או הרחוקה יותר". 

"הבוקר הגעתי לעבודה וחיכתה לי הפתעה על השלט הקטן שאומר שאני תומך בקהילה הגאה", סיפר הבוקר אלעד ל-mako, "על השלט הופיע צלב קרס. לא חשבתי שזה אי פעם יגיע אלי, לחנות, לבית. כאב גאה שמגדל שלושה ילדים אני לא נתקל בגילויי הומופוביה ודוקא במקום הזה כן נתקלתי. אני אמשיך לתת שירות לכל המגדרים במדינת ישראל ובעיקר לקהילה הלהט"בית". 

אלעד, שתורם כדרך קבע שלטים להפגנות ואירועים של הקהילה הגאה, סירב להיכנע למתקפה הונדליסטית והחליט לתלות לצד צלב הקרס דגל גאווה גדול יותר. "עוד לפני שהתחלתי לעבוד צילמתי, כתבתי פוסט בנושא ואמרתי שאף אחד לא ינצח אותי. עד עכשיו זה היה שלט קטן ונחמד, אבל אם הם לא רוצים אותי בקטן, הם יקבלו אותי ביותר גדול". 

דגל הגאווה שנתלה לצד צלב הקרס  (צילום: אלעד צביאלי, פרטי)
דגל הגאווה שתלה אלעד צביאלי לצד צלב הקרס | צילום: אלעד צביאלי, פרטי

בנוסף, הודיע אלעד כי ידפיס את השלט שהושחת בחינם עבור כל בעל עסק בישראל שיבקש זאת. "אני פונה לכל בעלי העסקים בכל הארץ, מי שמעוניין בשלט הזה אני מוכן להדפיס לו אותו בחינם. עד עכשיו פנו אלי כבר כמה עסקים שביקשו לתלות את שלט התו הגאה אצלהם ואני כבר עכשיו עובד על ההדפסה עבורם". 

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, מיהר להגיב בעמוד הפייסבוק שלו על התקרית וקרא לתושבים לתמוך בבית העסק. "מי שהשתמש בסמל המפלצת הנאצית שכח שבתקופת השואה היהודים והלהט"בים חלקו גורל מר והיו מטרות לרדיפה והשמדה", כתב, "כרגיל, על כל חושך נשיב באור. זו דרכנו ובה אנחנו מאמינים ונתמיד. אנחנו קוראים לתמוך בעסק המותקף על רקע גזעני ואנחנו כעירייה נהיה הראשונים לעשות כך. ביקשתי מהאגפים הרלוונטיים לבקש מהעסק המדובר הצעות מחיר להתקשרות וביצוע עבודות עבור העיריה". 

במקביל לקריאתו של ראש העיר, יזם ישראל זרי, מחזיק תיק הקהילה הגאה ברמת גן, שיתוף פעולה עם האגודה למען הלהט"ב לעידוד כל העסקים בעיר להצטרף ליוזמת התו הגאה. "אני גאה בראש העיר שלנו", אמר אלעד אחרי ששמע לראשונה על תגובת ראש העיר מ-mako, "אני גאה שהוא תומך בכלכלה ורודה ואני מקווה שהוא יישאר ראש העיר שלנו, למרות שהייתי שמח לראות אותו גם כראש הממשלה שלנו". 

"אנשי החושך והשנאה מנהלים מלחמה אבודה כנגד זכותה של העיר רמת גן להיות עיר מכילה של כולם, מלאת אחווה, אהבת חינם וכבוד הדדי, וכנגד זכותם של הלהט"בים להיות חלק שווה ובלתי נפרד מאיתנו", אמר שאמה הכהן בשיחה עם mako, "רמת גן פתוחה ומזמינה כל אדם להיות חלק ממנה בין אם הוא להט"ב או דתי, כל עוד הוא לא מנסה להתערב בצלחתו, מיטתו ודרך מנוחתו בסופ"ש של האחר, תוך מערכת יחסים קהילתית משפחתית של כבוד וויתורים הדדיים לטובת האחר והשונה". 

כרמל שאמה הכהן נגד הנחיות משרד הבריאות (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
מתוך "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

״השחתת התו הגאה היא עוד ניסיון להרתיע עסקים מהבעת תמיכה בקהילה הגאה ולהדיר את הקהילה הגאה מהמרחב הציבורי", אמרה הילה פאר, יו״ר האגודה למען הלהט״ב, "יש ללמד את המשחיתים לא רק שיעור בהיסטוריה, אלא גם שיעור בכלכלה. אנחנו קוראים לכולם לצרוך שירותים ומוצרים מעסקים בעלי התו הגאה של האגודה״.

לרשימת העסקים התומכים בתו הגאה

התו הגאה של האגודה למען הלהט״ב הוא סימון לעסקים התומכים בקהילה הגאה ודוגלים בשוויון ללקוחות ולעובדים. מטרת התו היא לחזק את הקהילה הגאה כחלק מהותי מהחברה בכלל וכשוק צרכני משמעותי בפרט.