יניב ויצמן (צילום: ליאל בומברג )
"מדובר באחת האפליות הקשות נגדנו כקהילה", יניב ויצמן | צילום: ליאל בומברג

השנים האחרונות היו שנים של מאבק שיצרו שינוי ותוצאות חיוביות עבור הקהילה בישראל. היום אני מזמין אתכם להצטרף אלי ואל חברים נוספים אל המאבק הבא שלנו – מאבק למען פונדקאות שווה בישראל.

כמה שנתאמץ, לא נצליח להביא ילדים לבדנו

עברנו שינויים רבים בשנים האחרונות ויחד עם השנים גם התבגרנו ויש אפילו אומרים 'התברגנו'. מעבר לעובדה הפשוטה שבתל-אביב, ולא רק, אפשר לראות זוגות חד-מיניים הולכים יד ביד ברחובות – נולדו לנו דפוסים חדשים של משפחות גאות שמאות ילדיהם הצוהלים והחייכנים ממלאים את מערכת החינוך ומלמדים את הגננות והמורות לשיר שירים חדשים בדפוסים של משפחות חדשות כאישה ואישה, גבר וגבר וגם בודדים, שמצאו לנכון להעשיר את חייהם באחד הדברים החשובים ביותר לאנושות – ילד משל עצמם. 

נכון, גם אני התבגרתי וגם לי בן זוג והנה התחילו המחשבות על להביא ילד לעולם. חברים סטרייטים שלי בסיטואציה דומה חושבים – ועושים. אצלנו, מטבע הדברים, כמה שלא נתאמץ – לא אני ולא בן זוגי, כפיר, נצליח להיכנס להריון, ולכן אנחנו חייבים לחשוב על דרך אלטרנטיבית. כזוג, אנחנו לא מוצאים לנכון לבסס מערכת משולשת עם אישה שתכנס להריון מאחד מאיתנו. ולכן, נשארנו עם פתרון הפונדקאות.

מצעד הגאווה- נוער גיי (צילום: Arpad Benedek, Istock)
"רוצים שוויון בפני החוק" | צילום: Arpad Benedek, Istock

נכון להיום החוק בישראל אוסר עלינו לפנות לפונדקאית ולהביא לעולם ילד משלנו. החוק אומר בצורה יבשה 'גבר ואישה הנשואים זה לזה'  ולכן הוועדה לאישור בקשות פונדקאות בארץ מסרבת לקבל בקשות מזוגות גברים, כמו גם מגברים בודדים.

מדובר באחת האפליות הקשות ביותר נגדנו כקהילה. מעולם לא נאמר לשום סקטור במדינה – "אסור לכם להביא ילדים לעולם!". מדובר באחת מהחירויות הבסיסיות הקיימות לכל איש ואישה ובתחום זה ההומואים הישראלים מופלים לרעה.

רוצים לעבור את ההליך בארץ שלנו

המאבק למען פונדקאות שווה בישראל הוא לא רק מאבק של הזוגות ההומואים התל-אביביים. אפליה היא אפליה והיא נוגעת לכולנו. להומואים כמו גם ללסביות, לטרנס ולבי. לתל אביביים כמו גם לחברנו בצפון ובדרום הארץ. לכולנו הזכות להביא ילדים ואנו צריכים להתעקש על שוויון ביחס אלינו בכל תחום ותחום. לקח לנו שנים רבות להגיע להכרה בזכויות שלנו כבודדים, בזכויות הירושה שלנו, בזכות שלנו לשרת בכבוד בצה"ל ובזכות שלנו ליצור תאים זוגיים המוכרים ע"י מערכת המשפט בישראל. עכשיו הזמן לדרוש – פונדקאות שווה.

אומרים לנו – סעו להודו והביאו משם ילדים. לכפיר ולי חשוב להיות קרובים לפונדקאית ולחוות יחד איתה את תשעת חודשי ההיריון. חשוב לנו לתמוך בה ולהיות יחד איתה ברגעים הטובים וברגעים הפחות טובים. חשוב לנו לעבור בעצמנו תהליך של לידה והכנה לקראת בואו לעולם של ילדינו. בשנים האחרונות קיבלנו כמובן מאליו את מאות הזוגות שהסתייעו בפונדקאית בארה"ב או בהודו בלי לעצור ולשאול – למה אני לא יכול לעבור את הליך הפונדקאות פה, בארץ שלי?

בימים אלו יושבת ועדה מטעם משרדי הבריאות והמשפטים בראשותו של פרופסור שלמה מור יוסף  שאמורה להמליץ על שינויים בחוק. המטרה שלנו במיידי היא להעביר לוועדה רוח גבית תומכת שתאפשר לה להמליץ על שינויים בנוסח החוק ולפרש כל מה שבו כתוב 'איש ואישה' גם לטובת איש  ואיש' ואף בודדים.  

תינוק יפה מציץ מתוך מנשא לבן וברקע ים (צילום: istockphoto)
גם להומואים מגיע להגשים את החלום ולהיות הורים | צילום: istockphoto

החוק בישראל מונע מאיתנו פעולה לגיטימית

ביום שלישי האחרון הגיעו אל המרכז הגאה בגן מאיר חברי קהילה ותומכים לכנס הייסוד של המאבק למען פונדקאות שווה בתל-אביב. למעלה ממאה ושלושים חברים גדשו את האולם, ומכולם שמענו על הרצון הגדול להפוך להיות הורים ועל האכזבה מהמדינה שמונעת מאיתנו לעשות את אחד הצעדים החשובים ביותר לכל אחד ואחת במדינה.

אנחנו רוצים להיות הורים ואנחנו רוצים שוויון לפני החוק, שיאפשר לנו לבצע הליכי פונדקאות חוקיים פה אצלנו בארץ שלנו. בימים האחרונים הגיעו אלינו עשרות סיפורים על אחיות המעוניינות להעניק לאחיהם את מתנת החיים ולשאת את הילד של האח בבטנן בתשעת חודשי ההיריון. 

על אחיות להומואים המוכנות לתרום ביציות לבן הזוג במטרה להוליד ילד לזוג שיש בו גם מהקרבה הגנטית. היש הקדשה יפה מזאת? החוק בישראל מונע מאיתנו פעולות לגיטימיות המאושרות בארה"ב, מולדת הדמוקרטיה.

חשוב לנו בשלב הזה שקולנו ישמע ובקול רם. זה הזמן שלכם להירתם לפעולה ולתמוך במאבק. גם אם אתם לא חושבים כרגע על הוספת ילד לתא המשפחתי שלכם – יתכן ומחר תשנו את דעתכם ולכן חשובה לנו התמיכה שלכם.

המשיכו לחתום על העצומה והפיצו אותה למעגלי חברים נוספים בארץ ומחוץ לה. הירתמו איתנו לפעולה אקטיביסטית שתתבצע בימים הקרובים במרכז הגאה ובמקומות ריכוז נוספים כגון דיזינגוף סנטר בתל-אביב ביום שישי.

פרטים מלאים על הפעילות תוכלו למצוא בדף המאבק שלנו בפייסבוק,  חייבים להוסיף חותמים לעצומה לפני שנעלה לירושלים ונגיש אותה לכבוד ראש הממשלה שהוא גם שר הבריאות ולראש הוועדה הפרופסור שלמה מור-יוסף. חייבים להעביר את צעקת הקהילה אל מקבלי ההחלטות ובהקדם. ניסיון העבר מראה שניצחנו בכל מאבקי העבר ע"י אחדות ושיתוף פעולה בין כלל הזרמים והארגונים שלנו. זכרו - בידיכם הכוח לקום ולשנות.  

>> הומואים רוצים להיות הורים

>> מלחמה ברשת: הומואים רוצים להיות הורים

>> המאבק להורות הגאה עולה מדרגה

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?