זוג אסירים הומואים, שנישאו לפני מספר שנים בקליפורניה בארצות הברית, מוחזקים בימים אלה בישראל בשני בתי כלא שונים. לאחרונה הגישו עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד שירות בתי הסוהר, בדרישה לאפשר להם לרצות את עונש המאסר שלהם בתא משותף. 

השניים, אזרחים ישראלים, לא זרים למערכת החוק והמשפט והם בילו בעבר לא מעט מאחורי סורג ובריח. אחד מהם כבר נשפט ונשלח לשמונה מאסרים, ואילו השני הצליח לשבור את השיא ונשלח לבית הכלא לא פחות מתשע פעמים. 

בסיבוב הנוכחי השניים נעצרו בגין עבירות של מרמה בנסיבות מחמירות, גניבה והיזק לרכוש, התחזות לאחר כדי להונות, זיוף מסמכים והחזקת כרטיס אשראי ללא הסכמת הלקוח. אחד מבני הזוג נעצר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו והוא מוחזק בכלא "דמון", ואילו השני ממתין להחלטה בעניינו ונמצא בכלא "השרון". 

בית סוהר "השרון" (צילום: Leonard Zhukovsky, Shutterstock)
צילום: Leonard Zhukovsky, Shutterstock

למרות שבני הזוג מכירים מקרוב את המערכת, הפעם הם מתלוננים כי תנאי המעצר שלהם קשים במיוחד. השניים הגישו עתירה באמצעות עורכי הדין אולג פרגין ויצחק לוי מהסנגוריה הציבורית, ובה הם טוענים כי ההחלטה להפריד ביניהם נובעת משיקולים לא עניינים ומונעת על רקע נטייתם המינית. 

"מדובר באפליה אסורה והדבר פוגע בנו", טוענים בני הזוג , "פנינו לגורמים בשב"ס בבקשה להיות בתא אחד, אבל קיבלנו תשובות שליליות בנימוק שלא ניתן לשבץ אנשים נשואים באותו התא. בגלל הנטייה המינית שלנו, אנחנו חוששים שאסירים אחרים יפגעו בנו. לכן עדיף שנהיה ביחד במקום בהפרדה זוגית, כך לא יתנכלו לנו".

הפרקליטות, שייצגה את שב"ס בדיון, טענה כי על פי פקודות נציבות שירות בתי הסוהר אין הוראה או הנחייה מחייבת להחזיק בני משפחה בתא אחד. השופט רון שפירא, שדן בעתירה, החליט לדחות אותה, אבל המליץ לבחון את בקשתם לשהות ביחד וזאת בהתאם לשיקול הדעת המקצועי של גורמי שב"ס.