בעוד שהעולם ממשיך להיות מוטרד ממגפות וערעור פוליטי, רובינה אסטי ממשיכה לעשות כל שביכולתה לתרום לקהילה, ומגייסת מיליון דולר לסיוע לקשישים להט"בים ונוער מחוסר דיור. סיפור חייה של אסטי, כפי שניתן לראות בסרטון המרגש למטה, הוא יוצא דופן. במלחמת העולם השנייה הייתה טייסת קרב, והמשיכה את עבודת כטייסת ומדריכת תעופה במשך השנים הבאות, גם בזמן המעבר המגדרי שלה שהתרחש במהלך שנות השבעים.

את הקמת הקרן הנוכחית שלה היא מעמידה לזכות מאבקה המשפטי בשנים האחרונות שהתנהל מול המוסד לביטוח לאומי של ארה"ב. ב-2012 התאלמנה מבעלה נורווד פאטון לאחר שנות זוגיות ארוכות. כשביקשה קצבת אלמנות מהמנהל לביטוח לאומי, קיבלה סירוב בטענה כי בזמן שנישאו, ב-2004, לא הייתה אישה באופן חוקי ולכן נישואיהם לא קבילים.

היא זכתה לבסוף במאבקה המשפטי נגד רשויות הרווחה, אבל היא עדיין משתדלת לא לקחת את עצמה ברצינות. בראיון לאתר האינטרנט InsideEdition.com היא מספרת: "להיות בת 99 זה רק מספר. זה מספר שאומר שלפני 100 שנה, ב-1921, איזו נודניקית קטנה נולדה. וזאת אני".

“מדי בוקר כשאני מתעוררת, הדבר הראשון שאני עושה זה להביט מהחלון ולראות את אור היום ולחשוב, היי, שרדתי את הלילה. האין זה נהדר? קיבלתי יום שאוכל לצפות לקראתו... לא אכפת לי מה קרה, אני מתכוונת ליהנות מהיום הזה", היא מסבירה, "במילים אחרות, כבר גרמתי לי להרגיש טוב".

אסטי מקווה כי הקמת העמותה שלה, עמותת cloud dancers, הנקראת על שם תקופתה בתור טייסת של חיל האוויר האמריקאי במלחמת העולם השנייה, תוכל לסייע לפנסיונרים, אנשים מחוסרי דיור ולהט"בים להגשים חלום. בינתיים, היא מחכה בקוצר רוח לטוס שוב.

>> 11 המשפיעים והמשפיעות על המאבק הגאה 2020

>> גאווה בשגרת קורונה: אירועי הגאווה 2020 נחשפים

>> האמת מאחורי חייו השערורייתיים של האייקון הגאה הראשון

בשנה שעברה הטיסה מטוס יחד עם חברתה קייט קירני כדי לשבור שיא גינס. רישיון הטיס שלה יפוג בעוד כשנתיים, והיא מקווה שתוכל להטיס עוד פעם אחת לפני שתפרוש מהדרכת הטייס. "יש לי הרבה מזל להחזיק עדיין בתעודת הדרכת טיס", אומרת אסטי. "אני אהיה בת 101 כשאצטרך לעשות את זה שוב. אולי אפרוש אז. אולי. נראה איך ארגיש".