>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם? 

טייסת טרנסג'נדרית (צילום: קתרין פיקאבט)
אחרי שעברה את השינוי הגדול מול המשפחה והחברים, לא ציפתה לזה. טסמין ווטרהאוס | צילום: קתרין פיקאבט

אחרי שלוש שנים בהן נאבקה ברשות התעופה הפדרלית בארצות הברית, תוכל הטייסת הטרנסג'נדרית טסמין ווטרהאוס לקבל מחדש את רישיונה להטיס מטוסים. "אחרי שלוש שנים של מאבק משפטי, אנחנו נרגשים לראות את רשות התעופה הפדרלית מסירה את המכשולים הבלתי נחוצים לטייסים טרנסג'נדרים", אמר מנכ"ל המרכז המשפטי לזכויות טרנסג'נדרים, מייסן דייוויס, בתגובה למגזין הלהט"ב האמריקני Edge.

מלבד המרכז המשפטי לזכויות טרנסג'נדרים, סייעו לווטרהאוס בת ה-32 המרכז הלאומי למען שוויון לטרנסג'נדרים וארגון הכוחות המשותפים למען הלהט"ב.

לפני כשלוש שנים החליטה רשות התעופה הפדרלית כי טייסים טרנסג'נדרים יידרשו לעבור סדרה של הערכות פסיכיאטריות בטרם יורשו להטיס מטוסים. לדבריה של ווטרהאוס, בדירות אלו עולות אלפי דולרים, ולאחר שעוברים אותן, עדיין עמדה לרשותה של רשות התעופה הפדרלית הזכות למנוע ממנה את רישיונה.

"זה היה סתם משפיל"

"אחרי שהשינוי הביולוגי שעברתי התקבל בשמחה על ידי כל חבריי, בני משפחתי ועמיתיי לעבודה, ציפיתי שהכל בחיים שלי יהיה מושלם", אמרה ווטרהאוס. "פתאום מצאתי את עצמי עומדת מול אפליה. זה תפס אותי לא מוכנה. הייתי בסוג של הלם, אבל הייתי נחושה להילחם.

בהתחלה, מספרת ווטרהאוס, היא אכן השקיעה אלפי דולרים וניגשה לבדיקות הפסיכיאטריות. אולם, לאחר שהציגה בפני הרשות את ההערכות הקובעות כי היא כשירה להמשיך ולהטיס מטוסים, החליטו ברשות כי עליה לעבור סדרה של בדיקות פסיכולוגיות, שעולות עוד אלפי דולרים.

"לזה כבר לא יכולתי להסכים", היא אומרת. "למה אני צריכה לעבור עוד ועוד בדיקות, ועוד לשלם עליהן מכיסי? שישלחו את כל הטייסים לבדיקות. זה היה סתם משפיל. לכן, אני כל כך שמחה שניצחתי במאבק, ופתחתי את הדרך לכל הטרנסג'נדרים שירצו לקבל רישיון טיס".

>> לובש חצאית כתמיכה בבנו שלובש שמלות