מבוי סתום: הסטודנטים באוניברסיטת "ישיבה יוניברסיטי" בניו יורק ניסו במשך שנים ארוכות לקבל את אישור המוסד להקמת מועדון גאה בשטחו, אבל פעם אחר פעם סורבו. המוסד האקדמי היהודי-פרטי, שנוסד ב-1886, נחשב לאחד המוסדות האקדמיים הנחשבים והמוכרים בעיר, מחזיק בסניף נוסף בירושלים ומשלב בתוכניות הלימודים גם את ערכי האורתודוקסיה המודרנית בארצות הברית.

"באוניברסיטה אשר מתפקדת כקהילה, מחויבת לפריחת תלמידיה ומתן כבוד שווה לכל חבריה אין מקום לאפליה נגד ארגון של סטודנטים, רק בגלל שהוא עוסק בנושאים להט"ביים", כך נכתב במכתב עליו חתמו 48 אנשי צוות, "החלטת המוסד האקדמי לא חוקית תחת החוק הפדרלי, המדיני וחוקי זכויות האזרח של העיר". 

מולי מייזלס, אחת הבוגרות המיוצגות בתביעה, דיברה עם הוושינגטון פוסט על התביעה. היא סיפרה שכאשר הייתה תלמידה באוניברסיטה היא הקימה מועדון פמיניסטי שלא זכה לאהדת ותמיכת המוסד. בסופו של דבר ולאחר מאבק לא פשוט המועדון התקבל, ועכשיו היא מקווה שאותו תהליך יקרה גם עם המועדון הגאה. "מועדון קווירי מספק קהילה", היא הסבירה, "במיוחד במקום בו קהילה היא כל-כך חיונית". 

ישיבה יוניברסיטי, ניו יורק (צילום: Jim henderson, wikimedia)
ישיבה יוניברסיטי, ניו יורק | צילום: Jim henderson, wikimedia

בתגובה לתביעה, השיבה "ישיבה יוניברסיטי" כי למרות שהחלטתם מבוססת על איסור קיום יחסי מין הומוסקסואלים על פי התורה, חברי הקהילה הגאה שלומדים בה מהווים חלק אהוב וחשוב בקהילה. כמו כן, התחייבה האוניברסיטה להגן על חברי הקהילה הגאה מפני אפליה. "אנחנו משוחחים עם התלמידים שלנו, הצוות והמנהיגים הרבניים על-מנת לייצר דיון פרודוקטיבי עם המבט קדימה, לעבר הבנה ואימוץ נקודות מבט מגוונות".  

משום ש"ישיבה יוניברסיטי" אינה מוכרת כאוניברסיטה רשמית במדינת ניו יורק, היא יכולה לסרב לבקשת המועדון הגאה מטעמי דת. עורכת הדין שהגישה את התביעה, קייט רוזנפלד, אומרת ש"הישיבה מנסה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה".