כ-2,000 משתתפים הגיעו בשבת האחרונה להפגנה על גבול פולין וגרמניה, במחאה על המדיניות האנטי להט"בית של פולין בשנים האחרונות. המדינות אמנם חולקות גבול משותף, אבל בכל הנוגע לזכויות הקהילה הגאה יש ביניהן פער עצום. בעוד שגרמניה כבר הכירה בנישואים גאים ואסרה על טיפולי המרה, בפולין מצב זכויות הלהט"ב רק מחמיר באופן עקבי, בזמן שפוליטיקאים לאומניים מקדמים חקיקה אנטי להט"בית ומתדלקים את ההומופוביה הציבורית.  

המפגינים חצו את הגבול מגרמניה לפולין, דרך גשר נהר אודר המפריד בין המדינות, ונשאו שלטים המביעים תמיכה בקהילה השכנה. בצד הפולני התאספו כמה עשרות מפגינים, שנשאו שלטים עם מסרים אנטי להט"בים. "הדרך היחידה שאנחנו יכולים לשנות את דעתם של האנשים היא דרך נראות", אמרה אחת ממארגנות המחאה, "אין לקהילה זכויות מלאות בפולין וגם לא יהיו בזמן הקרוב, אז המטרה שלנו היא להביע סולידריות עם מי שנמצא בצד השני". 

אנדז'יי דוד, נשיא פולין (צילום: Sean Gallup, Getty Images)
אנדז'יי דוד, נשיא פולין | צילום: Sean Gallup, Getty Images

הקהילה הגאה בפולין הפכה בשנים האחרונות לשק החבטות של הממשלה הימנית השמרנית השולטת, עד כדי כך שהיא נחשבת המדינה הגרועה ביותר ללהט"בים באיחוד האירופי. הנשיא אנדז'יי דודה אף זכה בבחירות האחרונות, אחרי שהפך את שנאת הלהט"ב לאחד הנושאים העיקריים בקמפיין שלו. הוא הבטיח לבוחריו כי ימנע הפצת "תעמולה להט"בית" במוסדות ציבור וכי "יגן על מוסד הנישואין". בנוסף, הציע דודה הצעת חוק שתאסור על זוגות גאים לאמץ ואמר כי הוא "משוכנע שהדבר יגן על ילדינו ויהיה לטובתם". 

ההחמרה במצבם של להט"בים בפולין גרמה לרבים מהם לעזוב את המדינה מחשש לחייהם. בשנה שעברה הכריזו 100 אזורים במדינה, המהווים שליש משטחה של פולין, כי הם "נקיים מלהט"בים ואידיאולוגיה גאה", מה שגרר סנקציות כלכליות של האיחוד האירופי. 

הונגריה מצטרפת לפולין 

למרבה הצער, פולין לא לבד ואליה מצטרפת גם הונגריה, שמאמצת את האג'נדה הפולנית. ויקטור אורבן, נשיא הונגריה, ניצל את טקס חניכת האנדרטה להנצחת חוזה טריאנון כדי לתקוף משפחות גאות, מהגרים ואתאיסטים. "מערב אירופה ויתרה על הנצרות ובמקום זאת הם מתנסים בעולם בלי אלוהים, עם משפחות גאות, הגירה וחברה פתוחה", אמר והוסיף שהאנדרטה היא קריאה לכל מדינות מערב אירופה לחזק את הקשרים עם פולין ולהתאגד סביב הנהגתה. 

מוקדם יותר השנה, בצל מגפת הקורונה ובעזרת הסמכויות הנרחבות שקיבל אורבן מהפרלמנט, הוא ביטל את התיקון בחוק המאפשר לטרנסים ואינטרסקס לעבור התאמה מגדרית. "ההחלטה הזו מחזירה את הונגריה לחשכת ימי הביניים ורומסת את זכויותיהם של טרנסים", אמרה כריסטינה תאמאס סרויי, חוקרת מטעם ארגון אמנסטי, "צעדים אלו לא רק יחשפו את האוכלוסייה הזו לאפליה, אלא גם יעמיקו את חוסר הסובלנות והעוינות כלפי כל קהילה הלהט"ב".

ויקטור אורבן, נשיא הונגריה (צילום: Sean Gallup, Getty Images)
ויקטור אורבן, נשיא הונגריה | צילום: Sean Gallup, Getty Images


הונגריה תחת הנהגתו של אורבן, איש ימין קיצוני, אימצה גישה אנטי ליברלית מובהקת. בנוסף להחלשת כוחה ומעמדה של התקשורת, היא ביטלה את השתתפותה באירוויזיון אחרי התחרות שנערכה בישראל, וזאת משום שהיא  "הומואית" מדי. הגדיל לעשות שדר טלוויזיה מקומי שטען כי הבריאות הנפשית של הציבור ההונגרי תשתפר אם המדינה תחרים את התחרות. 

בנוסף, פרסומת של קוקה קולה נאסרה לשידור במדינה משום שהציגה זוגות גאים, ובשבועות האחרונים תועד חבר פרלמנט הונגרי לשעבר קורע את דגל הגאווה וזורק אותו לפח. ב-2018 המדינה הפסיקה את מימון התוכניות לחקר המגדר ויו"ר הפרלמנט ערך השוואה בין אימוץ ילדים על ידי זוגות גאים לפדופיליה. 


"כל אדם באירופה חופשי להיות מי שהוא, לחיות איפה שהוא רוצה, לאהוב את מי שהוא רוצה ולכוון הכי גבוה שהוא רק רוצה", אמרה אז אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות האירופית, בהתייחס לפעולות האנטי להט"ביות של פולין, "נמשיך לחתור לאיחוד של שוויון". בתגובה לדבריה, החריף השר הפולני לנכסי המדינה את הטון ואמר שכל פולין צריכה להיות נקייה מלהט"בים.