>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אישה בהיריון (צילום: nyul, Istock)
התערבות בלתי הכרחית ומסוכנת (אילוסטרציה) | צילום: nyul, Istock
דוח חדש של בית הספר לרפואה באוניברסיטת נורת'ווסטר בארה"ב מדגיש את הסכנות הרבות הכרוכות בניסויים חיצוניים ובלתי הכרחיים בהנדסת עוברים. לפי החוקרות, במסגרת אותם ניסויים נעשה שימוש בסטרואיד סינתטי על מנת למנוע מתינוקות נקבות להיוולד עם "התנהגויות גבריות" - למנוע סיכוי לנטייה לסבית, ביסקסואלית, אינטרסקסואלית והיותן טום בוי בעתיד.

המסמך, שפורסם בגיליון הנוכחי של  Journal of Bioethical Inquiry, נכתב על ידי פרופסור אליס דרגר, האחראית על מחלקת האתיקה הקלינית הרפואית בבית הספר פיינברג לרפואה באוניברסיטת נורת'ווסטרן, אלן פדר, עוזרת הוראה בפילוסופיה ודת באוניברסיטת אמריקן ואן תמר מאטיס.

ההתערבות אינה מונעת דבר

שלוש הנשים פרסמו מידע רב כתוצאה ממחקרן, על מנת "ליידע בעניין מטריד ביותר, בו מתבצעת התערבות חיצונית במהלך ההיריון בקרב נשים בארה"ב, על מנת להנדס במכוון את התפתחות העוברים והפיכתם להטרוסקסואלים".

על סמך החוקרות, לנשים בהריון הנמצאות בסיכון להוליד תינוק במצב התרבות חריגה של יותרת הכליה באופן מולד (CAH) - מצב אנדוקרינולוגי שעשוי להוביל לעובר נקבה להיוולד כאינטרסקס או כבעלת איברים גבריים, מוח גברי או נטיות גבריות - ניתן סטרואיד סינתטי בשם דקסאמטאזון החל מהשבוע החמישי להיריון. זאת על מנת למנוע את התפתחות העובר בכיוון הנ"ל והפיכתו ל"נורמאלי". הסטרואיד ניתן רק לנשים בהיריון עם עוברים נקבות במצב האנדוקרינולוגי האמור.

על סמך המחקר, ההתערבות החיצונית הזו אינה מונעת CAH, אלא בעיקר גורמת לסכנה לעוברים. החוקרות מציינות במחקרן את סטרואיד ה- DES, תרופה שניתנה לנשים בהיריון בשנות ה-70' וכיום הנה אסורה לאחר שהוכח כי היא גורמת לסרטן ולהתפתחויות אבנורמליות בתינוקות. בדומה ל-DES גם הדקסאמטאזון הנו סטרואיד סינתטי ומסוכן.

על סמך החוקרות, המינון הניתן לעוברים הנו גבוה פי 60 עד 100 ממה שעובר יכול להיחשף אליו ו-90 אחוזים מהעוברים שנחשפים לאותו סטרואיד, לא מרוויחים מכך דבר. בנוסף, הניסויים עלולים להוביל לאבנורמליות שתמשיך גם לדורות הבאים ולסוגי סרטן שונים. החוקרות מדגישות, כי עוברים שנחשפו בעברם לסטרואיד DES הולידו עוברים רבים יותר בעלי ג'נדר דיספוריה מאשר בשאר האוכלוסיה.  למחקר השלם,היכנסו.

>> סיפורו של אינטרסקס

>> הלכתה לטיפול באבנים בכליות - וגילתה שהיא אינטרסקס