כנס אקדמי הכולל דיון על הומוסקסואליות באוניברסיטה טורקית בוטל בעקבות החשש כי קיומו תפס את תשומת לבו של ארגון החיזבאללה. הכנס באוניברסיטת מארדין ארטוקלו (MAU) בדרום מזרח המדינה, זכה לגינויים כמו "בלתי מוסרי" על ידי כלי תקשורת המקורב למפלגה השיעית האיסלאמית.

בנוסף לביקורת על האירוע עצמו, סוכנות הידיעות הטורקית (İLKHA) הפכה גם את מארגן הכנס, לבנט סנטרוק, למטרה לביקורת כשהצהירה כי תזמון הכנס, שאמור היה להתקיים ב-17.4, עולה בקנה אחד עם שבוע הלידה הקדוש המוקדש לנביא מוחמד.

הלחץ התקשורתי שהופעל על האוניברסיטה ועל מארגני הכנס, והחשש מפעולות תגמול של הארגון נגד הכנס ומארגניו, הביא בסופו של דבר לביטולו. בעקבות הביטול פרסמה İLKHA כי על סנטרוק לעזוב את העיר. עוד נקרא סנטרוק להוכיח שהוא לא הומו בעצמו.

אוניברסיטת Mardin Artuklu (צילום: האתר הרשמי)
נכנעה ללחץ. אוניברסיטת מארדין ארטוקלו | צילום: האתר הרשמי

מיד עם פרסום הביטול, פרסמו עשרות אנשי אקדמיה מהאוניברסיטה הצהרה נגד הביטול השרירותי. לטענתם אירועים אקדמיים לא צריכים להיות מבוטלים בשל דברי שטנה, השמצות או ניכור.

"האירועים המדעיים שלנו מעולם לא העליבו כל סוג של אמונות, עדות, שפות, דתות או אורחות חיים, והם אינם משפילים כל קבוצה של אנשים או את הערכים שלהם", נאמר בהצהרה, "למרות זאת, כפי שראינו בתקרית האחרונה, שמו אותנו למטרה, העליבו אותנו ואיימו עלינו. לאף אחד במוסד הזה לא מגיע טיפול פוגע מסוג זה". 

צעדים להשתקת ומחיקת נוכחות הומוסקסואלית אינם חדשים במדינה. בשנה שעברה חסמו הרשתות הסלולריות בהוראת בית המשפט הטורקי את הגישה לאפליקציית ההיכרויות גריינדר. כמו כן גיבשו שלטונות הצבא במדינה מדיניות חדשה לפיה חיילים אשר יצאו מהארון במהלך השירות הצבאי, יודחו מהצבא על רקע רפואי בגין "יחסים שלא כדרך הטבע" ו"הפרעה פסיכו-מינית". בסופו של יום, נראה כי למרות שההומוסקסואליות אינה מוגדרת כפשע בטורקיה, היא עדיין בגדר טאבו.

עוד ב-mako גאווה: