>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אנדי כהן (צילום: Paul Morigi, GettyImages IL)
מחרים את הטקס. אנדי כהן | צילום: Paul Morigi, GettyImages IL
אחרי שנתיים בהן הנחה את תחרות מיס תבל, החליט השנה איש הטלוויזיה היהודי-אמריקני אנדי כהן להחרים את התחרות שתתקיים בעוד כחודשיים וחצי במוסקבה. זאת במחאה על החוק ההומופובי הפדרלי האוסר על יציאה מהארון ברחבי הפדרציה הרוסית. "בתור הומו, זה לא מרגיש לי נכון לדרוך על אדמת רוסיה", אמר כהן.

>> חיתמו על העצומה הבינלאומית נגד קיום התחרות במוסקבה

כהן אמר את הדברים בראיון לערוץ E!, כאשר המראיינת הייתה אשת הבידור האיטלקייה ג'וליאנה ראנצ'י, שהנחתה יחד עם כהן את תחרות מיס תבל 2012 בלאס וגאס. כהן הנחה את התחרות גם ב-2011 בסאו פאולו, יחד עם העיתונאית נטלי מורלס רודס.

תחרות מיס תבל לשנת 2013 תתקיים ב-9 בנובמבר במוסקבה, וצפויות להשתתף בה 58 מתמודדות מרחבי העולם. את ישראל תייצג מלכת היופי לשנת 2013, טיטי אייאנו – הישראלית הראשונה ממוצא אתיופי שזוכה בתואר זה.

בארגון change.org פתחו בקמפיין הקורא לדונלד טראמפ, הבעלים של ארגון מיס תבל, להעביר את התחרות ממוסקבה למדינה אחרת. על העצומה שפרסם הארגון חתמו, נכון לכתיבת שורות אלו, כמעט 27 אלף גולשים.

בגלל משה קצב: ירושלים הפסידה את אירוח התחרות להונולולו

תחרות מיס תבל מתקיימת מדי שנה מאז שנת 1952, ובה מתמודדות מלכות יופי מרחבי העולם על הכתר הנחשק. לישראל כתר אחד בתחרות, אותו קטפה מלכת היופי של ישראל לשנת 1976, רינה מור (לא להתבלבל, לינור אברג'יל זכתה במיס עולם 1998 – המקבילה הבריטית לתחרות מיס תבל).

ישראל פספסה את ההזדמנות לארח את התחרות, בעקבות כניעתו של שר התיירות דאז, משה קצב, ללחץ המפלגות החרדיות. היה זה בשנת 1998, כאשר ביקש ארגון מיס תבל לקיים את התחרות בירושלים ולשלב את האירוע בחגיגות היובל למדינת ישראל.

במפלגות החרדיות הביעו התנגדות להביא את "התועבה" אל עיר הקודש, ובעקבות זאת הציע שר התיירות דאז, משה קצב, להעביר את התחרות לאילת. אלא שגם פשרה זו לא הייתה מקובלת על השותפים החרדים בקואליציה, ובסופו של דבר החליט קצב שלא לשתף פעולה עם התחרות, מה שמנע ממנה להתקיים בישראל. התחרות ב-1998 התקיימה בסופו של דבר בבירת הוואי, הונולולו.