ג'וזף סקוט פמברטון, חייל מארינס אמריקאי שרצח בשנת 2014 את ג'ניפר לאוד בפיליפינים, קיבל השבוע חנינה מנשיא המדינה, רודריגו דוטרטה. את ההחלטה על החנינה פרסם בטוויטר שר החוץ של הפיליפינים, טדי לוקסין ג'וניור, והיא התקבלה בזעם על ידי הקהילה המקומית, שרואה בהחלטה מתקפה ישירה על הקהילה הטרנסית במדינה.

"החנינה שולחת מסר חד וברור שחייהן של נשים טרנסיות פיליפיניות לא חשובים, היא תעודד אפליה ואלימות כלפי טרנסג'נדרים ומלמדת את כולנו שחיילים אמריקאים יכולים לחמוק מרצח על אדמת הפיליפינים", נכתב בהצהרה עליה חתומים יותר מ-30 ארגוני קהילה פיליפינים, "הממשלה של דוטרטה מעולם לא שירתה את האינטרסים שלנו או הגנה על הזכויות והחיים שלנו, וזו ההוכחה שרוצח אחד יכול להזדהות עם רוצח אחר". 

ג'וזף סקוט פמברטון (צילום: TED ALJIBE/AFP, Getty Images)
ג'וזף סקוט פמברטון מובל לבית המשפט | צילום: TED ALJIBE/AFP, Getty Images

הרצח האלים של לאוד בת ה-26 במלונית בעיר אולונגפו זעזע את הפיליפינים והצית סערה תקשורתית וגל מחאה נרחב במדינה. פמברטון, אז בן 19, העיד כי ביום הרצח יצא לסיבוב ברים בעיר ובאחד מהם הכיר את לאוד. השניים סיכמו כי ישלם לה עבור שירותי מין, אז עברו למלונית קרובה, שם ביצעה בו מין אוראלי. במהלך האקט גילה פמברטון כי לאוד היא אישה טרנסית, הוא דחף אותה מהמיטה ולאחר מכן חנק אותה עד שאיבדה את הכרתה. לטענתו, לאוד עוד הייתה חיה כשעזב את החדר. 

פמברטון נתפס והועמד לדין. עורך הדין שלו טען במהלך המשפט כי מרשו "הרגיש שהוא נאנס", וזאת משום ש"הוא נגעל כי לא נתן את הסכמתו למעשים לגבר". בהרשעתו פסק השופט כי טענתו של החייל כי היה נתון תחת איום לא יכולה לשמש להגנתו, וזאת בגלל ששום תוקפנות לא תוכל להצדיק את שמירת כבודו של הנאשם. הוא הורשע ונידון לעשר שנות מאסר, אך כעת משניתנה החנינה, ישוחרר אחרי שריצה פחות משש שנים בכלא. " זוהי בדיחה גרועה על חשבון הריבונות והדמוקרטיה הפיליפינית", אמרה על ההחלטה עורכת הדין שמייצגת את משפחתה של לאוד. 

רודריגו דוטרטה, נשיא הפיליפינים  (צילום: NOEL CELIS/AFP, Getty Images)
רודריגו דוטרטה, נשיא הפיליפינים | צילום: NOEL CELIS/AFP, Getty Images
הרצח הצית מחאה רחבה בפיליפינים (צילום: JAY DIRECTO/AFP, Getty Images)
הרצח הצית מחאה רחבה בפיליפינים | צילום: JAY DIRECTO/AFP, Getty Images