קבוצת מורים גברים מספרד החלו להופיע לבית הספר בחצאיות במטרה ללמד שיעור חשוב בקבלה וסובלנות, ולהביע מחאה על כך שמייקל גומז בן ה-15 סולק מבית הספר שלו בשנה שעברה אחרי שהגיע אליו כשהוא לובש חצאית. 

ההאשטאג הספרדי #LaRopaNoTieneGenero (לבגדים אין מגדר) נוצר לראשונה באוקטובר 2020, קצת אחרי שהתלמיד סולק ונשלח לשיחה אצל הפסיכולוג. הראשון שבחר להביע את המחאה האופנתית היה חוזה פיניאס, המורה למתמטיקה של גומז. 

"לפני 20 שנים סבלתי מרדיפה ועלבונות בגלל הזהות שלי במוסד החינוכי בו אני מלמד עכשיו", כתב בנובמבר לצד תמונה שלו לבוש בחצאית. "הרבה מורים פשוט בחרו להסתכל לכיוון השני. אני רוצה להצטרף למחאה עבור התלמיד שלי, מייקל, שסולק מבית הספר ונשלח לפסיכולוג רק כי הגיע לבית הספר בחצאית".

למחאה המיוחדת לקח קצת זמן לשקוע, אבל ככל שהזמן עבר עוד ועוד מורים הצטרפו אליה, הביעו את תמיכתם בנער ודרשו להיאבק בבריונות ולקדם מגוון. גם מנואל אורטגה ובוריה ולסקז, שני מורים מבית ספר בעיר ואיאדוליד, שמו לב כי אחד התלמידים שלהם חווה בריונות מצד תלמידים אחרים - בכלל שהוא אוהב מאנגה (קומיקס יפני), והם החליטו שהדרך הכי טובה להעביר מסר של גיוון והכלה היא גם דרך לבישת חצאית. 

את התמונות הם פרסמו ברשתות החברתיות שלהם, אבל די מהר זכו לקבל במה במגזין האופנה Teen Vogue. "רצינו להראות שאנחנו צריכים להיות פתוחים לשינוי וכי מילים יכולות לפגוע", הסבירו. "מחנכים את התלמידים עם כבוד, מגוון וסבלנות. תתלבשו איך שאתם רוצים, אנחנו תומכים בקמפיין - לבגדים אין מגדר". 

נכון לעכשיו, המורים שהצטרפו למחאה מספרים שרוב התגובות למעשה חיוביות מאוד, זאת למרות התגובות השיפוטיות והביקורתיות שמגיעות יחד איתן. הם מקווים כי התמונות שלהם והסיפורים האישיים יובילו לשיח סביב סטריאוטיפים מגדריים וקבלה. אבל למה לא לספר מאיפה הם השיגו את החצאיות ההורסות האלה?