אחרי שהמלכה חתמה על החוק, ואחרי שווידאה שאף דרמה קווין לא תחליף אותה על כס המלוכה, הגיע סוף סוף היום הגדול: אתמול, ה-29 למרץ בחצות, נכנס לתוקפו חוק השיוויון בנישואים המאפשר נישואים בין בני זוג מאותו המין באנגליה ובווילס.

מסיבות רבות התקיימו ברחבי הממלכה, ביניהן המסיבה המרכזית שארגנו מובילי קמפיין השיוויון בנישואים: סטונוול, גלידת בן & ג'ריס ואתר GSN. החוגגים נהנו מגלידת בן אנד ג'ריס מיוחדת לשוויון בנישואים - Apple- y Ever After , אשר נוצרה בשנת 2012 כחלק מהתמיכה השוטפת של החברה לשוויון בנישואים ברחבי העולם, בעוד מסכי ענק במועדון ספרו לאחור את הדקות והשניות עד לחצות.

הספירה לאחור:


ואז, בדיוק בחצות, בשניה ההיסטורית בה נישואין חד מיניים הפכו למציאות עבור תושבי אנגליה ו-וויילס, קונפטי חגיגי התפזר על כל החוגגים ועוגת חתונה ענקית התרוממה לאוויר.

החוגגים הרבים הוזמנו להשתתף בצילום למזכרת שאורגן על ידי אתר GSN. מנהל האתר סקוט נון, אמר: "כולנו, יחד זכינו בנישואים חד מיניים, כך שזה טבעי שחגגנו את זה ביחד במסיבה מדהימה ועם תמונת חתונה שכולנו יכולים להיות בה".

למרות ההיסטוריה שנרשמה עם סיום הספירה לאחור, את ההצגה גנבה דווקא אחת הנשים כשירדה על ברכיה והציעה לחברתה נישואים, בדיוק בשניה בה רעמו תותחי הקונפטי.

ההצעה:


"חתונות כאלה ישלחו איתות חזק לכל הצעירים שגדלו להיות לסביות, הומואים או ביסקסואלים - אתה יכול להיות מי שאתה ולאהוב את מי שאתה אוהב, ללא קשר לנטייה המינית שלך", אמר נון, "כל זה הושג הודות למסירות של פעילים ופוליטיקאים מכל קצות הקשת הפוליטית, ובזכותם אנו יכולים לומר שלסביות, הומוסקסואלים וביסקסואלים שווים בפני החוק".

חתונות ראשונות כבר בדקה הראשונה

זוגות רבים מיהרו להתחתן בדיוק עם כניסת החוק לתוקף, מתוך סמליות ואולי מחשש ליציבותו של החוק, כפי שקרה באוסטרליה. אחת החתונות הראשונות שנערכו בדיוק בחצות הייתה חתונתם של פיטר ודייויד, שהתעקשו לקיים את חתונתם לאחר 17 שנות זוגיות, דווקא בתאריך ההיסטורי הזה.

"בשלב הזה זה מרגיש מאוד אישי, אנחנו חוגגים רק עם החברים ובני המשפחה שלנו, אבל בעוד שעה הארוע כבר ירגיש כמו מאורע לאומי", אמר פיטר. "אנחנו נראים כרגע כמו זוג  השקוע עמוק בחגיגות החתונה שלו, אך לא הייתי רוצה לשכוח שיש עוד דרך ארוכה לעבור עם סדר יום הלהט"בי ברחבי העולם. כל כך הרבה אנשים מדוכאים על ידי ממשלות ואנחנו רוצים להראות סולידריות עם האנשים האלה הלילה ולשלוח להם מסר של תקווה. אם כל מדינה תאפשר לאזרחיה הלהט"בים להנשא, העולם יהיה הרבה יותר מאושר ובטוח".

עם סיום הטקס התקבל הזוג בקריאות עידוד מהקהל שהתאסף מחוץ לבניין העירייה, ומעשרות התומכים שנופפו בדגלי גאווה וכרזות המברכות את הזוג הטרי.

בסוף השבוע אף הכריז שוב אלטון ג'ון כי בעקבות החוק, בכוונתו להינשא רשמית וחוקית לבחיר ליבו ואב ילדיו, דייויד פורניש, בחודש מאי הקרוב. השניים כבר חתומים על חוזה זוגיות משותף כבר שמונה שנים, אבל בעקבות כניסת החוק לתוקף, החליטו השניים לעשות את זה כדין: "מאחר ואנחנו מחוייבים לכל החיים, זה נראה כמו צעד חשוב, ואפשרות לקחת חלק בשינוי המדהים הזה בחקיקה. כולנו משמשים דוגמא", אמר פורניש בסוף השבוע. "זו החובה שלנו לעשות את זה בתור זוג גאה מפורסם", הצהיר בעבר ג'ון, "נוודא שכולם יידעו שמדובר במתנה שלעולם לא חשבנו שנקבל". השניים בונים על טקס פרטי וצנוע בהשתתפות שני ילדיהם בלבד.

אלטון ג'ון ודייויד פורניש (צילום: Jamie McCarthy, GettyImages IL)
ינצלו את החוק החדש. דייויד פורניש ואלטון ג'ון | צילום: Jamie McCarthy, GettyImages IL

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הזדרז אף הוא וברך את הזוגות הראשונים שנישאו בתאריך היסטורי זה: "מזל טוב לכל הזוגות החד מיניים המתחתנים היום. אני מאחל לכם כל אושר אפשרי בעתיד # equalmarriage", צייץ ראש הממשלה בטוויטר.

קמרון כבר הביע את תמיכתו בשיוויון נישואים בעבר, כאשר בספטמבר 2013 דיבר על תמיכתו בנישואים שווים בעת דיון על מס הנישואים שניתן לזוגות צעירים. "קצבת מס נישואים בסך 1000 פאונד תחול על זוגות סטרייטים והומואים, כמו גם על שותפים אזרחיים. אהבה היא אהבה, מחויבות היא מחויבות", אמר קמרון במסגרת הדיון על המס, "ערכי הנישואים הם לתת ולקחת, תמיכה והקרבה. ערכים שאנחנו צריכים יותר מהם. נישואים זה דבר טוב למדינה שלנו, זו הצורה האולטימטיבית של מחויבות על פי החוק  ועלינו להראות את תמיכתנו בה".