רק לפני שנה, באיחור של עידן, יצאה התנצלות רשמית מאת משטרת ניו יורק על הפשיטות והפעולות האלימות שעשו כנגד הקהילה הגאה בשנות השישים, שהובילו למהומות בסטונוול ולהקמת תנועות שחרור גאות. למרות זאת, נדמה שלא הרבה השתנה ב-51 השנים האחרונות. בעוד ראש העיר, ביל דה בלסיו, מצייץ על הלקחים החשובים מסטונוול, שוטרים התפרצו לתוך הפגנה בה אנשים לא עשו דבר חוץ מלרקוד.

ביום ראשון האחרון (28 ביוני) נערכה עצרת לשחרור גאה ליד פארק וושינגטון סקוור. השוטרים נכנסו אל לב ההמון כשהם מנופפים באלות, דוחפים ורומסים מפגינים, ועוצרים קומץ מהם. כל זאת בעוד התג עם פרטיהם האישיים, שם ומספר אישי, מוסתר.

"שימוש בגז פלפל נגד מפגינות ומפגנים שחורים מהקהילה הקווירית, הכאת מפגינים להט"בים באלות ואופנועים, ואיום על זכותנו להתאספות בשלום, כל אלו משקפים את הזלזול המשווע של ראש העיר, לצד המשטרה, כלפי חייהם וביטחונם של ניו יורקרים שחורים וקווירים", נמסר ממארגני העצרת לעיתונות.

"הכל התנהל בשלווה. לא ראיתי הרבה נוכחות משטרתית. ואז ראיתי 20 שוטרים על אופנועים ועוד כמה במכוניות מאיצים, אז הלכתי מעט יותר מהר", מספר אליאל קרוז לחדשות באזפיד, "חלפתי על פני 4-5 אנשים שרוססו בגז פלפל, ישבו על הארץ ושטפו עיניים".

עוד עדויות עולות על שוטרים בזוגות ובקבוצות קטנות, שפילסו את דרכם באלימות דרך הקהל, ללא מטרה נראית לעין, חוץ מלהתסיס ולתקוף את המשתתפים.

"הלוואי שיכולתי לומר שמה שראיתי היום זעזע אותי, אבל איך אפשר לחשוב בהגיון שמשטרת ניו יורק תנהג אחרת?", כך אמר ג’ייק טולן, ממארגני העצרת, למגזין להט"בי, "51 שנה למרד סטונוול, ובמשטרת ניו יורק עדיין מגיבים לחגיגה קווירית שלווה ועוצמתית בגז פלפל, אלות ואזיקים. תודה לכם, שוטרי משטרת ניו יורק כולה, על שאתם ממשיכים להוכיח לנו את הצורך בפירוקכם".