זה תמיד מחמם את הלב לראות תלמידים צעירים קוראים תיגר על הגדרות המגדר ומגיעים לבית הספר לבושים בבגדים השמורים בדרך כלל למין השני. וזה אפילו עוד יותר מרגש כשמדובר ביוזמה של בית הספר עצמו.

בית ספר תיכון ביפן ערך השבוע "יום שינוי מין" בו עודד את התלמידים להחליף מדים עם בני המין השני ליום אחד. וכך, ביום שלישי האחרון הגיעו תלמידי תיכון פוג'י הוקוריו לבית הספר כשהם לבושים בחצאיות ואילו התלמידות הגיעו לבושות בחליפות ועניבות.

למרות השם שניתן ליום המיוחד, לאירוע אין שום קשר להליכים לשינוי מין, הוא פשוט נועד לקדם מסר של סובלנות וקבלה ולקרוא תיגר על תפיסות מסורתיות של מגדר.

"יום שינוי מין" בתיכון ביפן (צילום: מתוך טוויטר)
מלמד על סובלנות. אחת התמונות שהעלו הנערים לרשת | צילום: מתוך טוויטר

מערכת החינוך של יפן מסתמכת על ההבדלים בתפקידי מגדר, ובתי הספר במדינה עדיין מנהיגים כללי לבוש הכוללים מדים ספציפים עבור בנים ועבור בנות. למרות זאת, שיתוף הפעולה של התלמידים עם האירוע היה גבוה באופן מפתיע, עם יותר מ-300 משתתפים ורק בודדים שלא תמכו באירוע.

לדברי ההנהלה, תלמידי בית הספר קיבלו בפתיחות את היום המיוחד, והתלונה היחידה שנשמעה הייתה מפי מספר בנים שהתלוננו על כך שלבישת חצאית גרמה להם לסבול מרגליים קרות. 

כחלק מהיום המיוחד למדו התלמידים על תפיסות שונות של מגדר ומיניות, וכיצד שינוי מין יכול להשפיע על הסובבים אותם.

לדברי בית הספר, הנהלת בית הספר שוקלת על הפיכת היום המיוחד לאירוע שנתי. סגן המנהל הירופומי מיאשיטה, אמר כי "מדובר בפרויקט המאפשר לתלמידים להתבונן בדברים בצורה שונה, בלי שיהיו כבולים בהגדרות המגדר". הוא הוסיף כי האירוע מאפשר לתלמידים לנסות משהו חדש.