נכון להיום, שליש מהרשויות המקומיות בפולין חתמו על הצהרת "אזור ללא להט"ב", ובכך הצהירו על כוונתם לדכא כל חתירה לשוויון של הקהילה הגאה. היוזמה החלה לעבור בפולין עם פעילות פוליטית בימין השמרני של המדינה, והיא זוכה לתמיכה, אם כי לא מוצהרת, מידי מפלגת השלטון PiS. ז’קוב ודויד, זוג גאה מפולין, החליטו לפעול כנגד השיגעון ההומופובי במסר של אהבה ודאגה בפני משבר נגיף הקורונה העולמי.

בסרטון יוטיוב שהעלו השניים הם מסבירים: "יש מחסור באמצעי הגנה בסיסיים, ומסכות הפכו למצרך נדיר. זוהי הסיבה שהכנו את המסיכות שלנו אותן נחלק לאנשים. והמסכות הללו מיוחדות בגלל שהן בצבעי הקשת! מה שקוראים לו ‘המגפה הלהט"בית’ יעזור לאנשים להתגונן מפני המגפה האמיתית".

ז’קוב מספר ששאל מסבתו מכונת תפירה, בעזרתה תפר כ-300 מסכות ביחד עם בן זוגו דויד, אותן חילקו בתחומי משולש הערים הפולני גדנסק, גדיניה וסופוט. מהסרטון ניתן להבין שסיבוב החלוקה שלהם לא היה ללא מתחים, אך שהתגובות היו, באופן כללי, מחבקות.

>> "ואז שכבתי עם השותפה שלי בזמן שאנחנו בבידוד"

>> השלמות צפייה: 15 סדרות גאות מומלצות להמשך הבידוד

באחד המקומות, איש אבטחה ניגש אליהם ואמר להם שהם נמצאים בשטח פרטי, אבל אז הוסיף, “אבל כשאתם באים עם כזו יוזמה טובה, לא אכפת לי".

"לאחרונה הוכרזו הרבה אזורים ללא להט"ב במדינה שלנו, אז אנחנו מעט חששנו כיצד יגיבו אנשים, אבל הרעיון ריגש אותם מאוד. נראה לי שהם העריכו את העובדה שלמישהו אכפת מהבריאות שלהם", אומר ז’קוב, “זה טוב לראות שמסכות הקשת לא הבהילו אנשים, אלא יסייעו להם להיות בריאים... הרבה פולנים קוראים לנו מגפה, אז חשבנו שאם נוכל לעזור לאנשים להתגבר על מגפה אמיתית, אולי הם ישנו את דעתם. אני יודע שזה נאיבי, אבל אם אנחנו יכולים לעשות מעשה טוב, אז למה לא?".