היחס האלים באיסלאם לנשים בכלל ולהומוסקסואליות בפרט, עולה מדרגה. לאחרונה דווח על אישה שנעצרה ונשפטה לאחר שנהגה ברכב ללא אישור, מחשש ש"תהפוך ללסבית ומופקרת". ערב הסעודית היא המדינה היחידה בעולם שלא מתירה לנשים לנהוג ברכב.

אין תמונה
אישה סעודית שתנהג ברכב, תקבל 10 מלקות

זכתה לחנינה בעקבות התערבות בינלאומית

לפני כחצי שנה נעצרה ג'סטנייה בעיר ג'דה, לאחר שהחליטה לקחת את הידיים להגה ולנסוע לבית החולים ברכב בעצמה. בספטמבר השנה קבע בית המשפט בגזר הדין, כי ג'סטנייה תקבל 10 מלקות, זאת למרות שהסבירה כי לא הייתה לה כל אפשרות אחרת להגיע ליעדה.

מעצרה וגזר דינה של ג'סטנייה הפך לשיחת היום בארמון המלוכה. הנסיך אלוואליד בין טלאל ואשתו, עמירה, הפועלים בשנים האחרונות ללא לאות לשפר את תדמיתה השלילי של ערב הסעודית ברחבי העולם, פנו באופן אישי למלך בבקשה לחון את הנהגת הצעירה. 

בעקבות כך ולאחר התערבות בינלאומית, החליט המלך הסעודי, עבדאללה, לחון אותה ולהמתיק את גזר דינה לעונש קל יותר. הנסיך ורעייתו הודיעו לג'סטינייה באופן אישי בשיחת טלפון, כי גזר דינה הומתק. 

בגלל חלמאות: גזר הדין ייצא לפועל

למרבה הצער, בעקבות מחדל וחלמאות של הרשויות בערב הסעודית, בית הדין בג'דה לא עודכן. כתוצאה מכך, גזר הדין השערורייתי אמור לצאת לפועל בקרוב.

"ג'סטינייה מבולבלת ומפחדת מאד", אמרה חברה של האישה ופעילה חברתית בג'דה. "זה היה מספיק נורא שהיא נעצרה מלכתחילה, אבל אם היא תקבל את העונש, על אף שהמלך חנן אותה - מדובר בביזיון של ממש".

המלך עבדאללה, ארכיון (צילום: רויטרס)
עבדאללה, מלך ערב הסעודית | צילום: רויטרס

רבים בממלכה הסעודית חוששים, כי הרשויות יבקשו להפוך את שאימה ג'סטנייה לדוגמא למען יראו וייראו - שם גברים רבים וארגונים שמרנים ודתיים מאמינים כי נשים הנוהגות ברכב יהפכו בסופו של דבר לזונות, מופקרות, גרושות ולסביות.

סיכוייה של שאימה לא גבוהים, זאת לאור מצבן הקשה של נשים בערב הסעודית, בהיעדר כל זכויות וכבוד. המועצה הדתית הגבוהה באוניברסיטת "קינג פהאד" צוטטה כאומרת, כי "הענקת זכות לנהיגה לנשים תוביל לכך שלא יישארו בתולות במדינה". בנוסף, שתי עיתונאיות שדיווחו על המקרה, נעצרו לאחרונה, ולפחות שלוש נשים נוספות עומדות בפני משפט בעקבות כך שהעזו לנהוג ברכב.

>> בית כלא באקוודור מתעלל בנשים לסביות

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?