כבירי, המוכר כיו"ר הפועל ת"א לשעבר, הוא אספן אמנות ובעליו של מפעל האלומיניום "אלומיני", אשר נחשב למפעל הגדול ביותר בבלקן, ולאחר שנחשף לאלימות קשה נגד הקהילה הגאה באזור, הוא החליט לרתום את קשריו הפוליטיים והעסקיים לטובת הקמת פאנל ראשון לקידום זכויות להט"ב. הפאנל התקיים מוקדם יותר החודש בהרצגובינה, במעמד הקונסול הישראלי בבוסניה, נח גל גנדלר, שגם נאם בכינוס. 

הפאנל החדש זכה לתמיכת ארגונים בינלאומיים, ביניהם USAID, האיחוד האירופי וחברות ענק כמו גלנקור ודפרקו. בין הנוכחים שדנו בצעדים האפשריים לקידום מעמד הלהט"ב במדינה נמנו אנשי אקדמיה מעולמות המשפט, הפסיכולוגיה והחברה, וגם תעשיינים ונציגי קהילת הלהט"ב מכל רחבי הבלקן.  

שגריר ישראל בבוסניה נח גל גנדלר (צילום: באדיבות אלומיני אינדוסטריס)
שגריר ישראל בבוסניה נח גל גנדלר | צילום: באדיבות אלומיני אינדוסטריס

הקמת הפורום לא הייתה משימה נטולת קשיים. בוסניה והרצגובינה היא מדינה צעירה יחסית, שקיבלה עצמאות במהלך מלחמת יוגוסלביה שהתרחשה בשנות התשעים. יותר ממחצית התושבים במדינה הם מוסלמים, כשהיתר הם בעיקר נוצרים שמרנים - לא הקרקע הכי פוריה לשגשוג זכויות להט"ב ובני מיעוטים.

לאחר ההכרזה על הפאנל וכמחאה על קיומו, הושחת דגל ישראל המוצב בכניסה למפעל של כבירי על ידי ונדליסטים, והוא עצמו אף קיבל איומים על חייו. עובדי המפעל שלו שלחו לו מכתב מחאה בבקשה לבטל את האירוע, אך כבירי התעקש לקיים את הכינוס והודיע כי ימשיך לקיים אותו בכל שנה עד אשר "יושג שינוי אמיתי". 

אמיר כבירי (צילום: באדיבות אלומיני אינדוסטריס)
אמיר כבירי | צילום: באדיבות אלומיני אינדוסטריס

"בתור ישראלי החשיבות של שוויון היא ערך עליון, הן ברמה האישית עבורי והן ברמת מטרות הארגון שאני מוביל", אמר כבירי בשיחה עם mako. "למרות מספר איומים על חיי - ואני מדגיש, ללא קשר להיותי ישראלי - הפורום התקיים וימשיך להתקיים. לא אתן לאנשים חשוכים לשנות את סדר היום הארגוני שלי ואת המטרות שלנו להובלה לשינוי אמיתי ושוויון מגדרי בבלקן".

במהלך הכנס סיכמה קבוצת אמ טי אברהם, שבבעלות כבירי, עם נציגי קהילה הלהט"ב בבלגרד כי היא תתמוך באירועי הגאווה שיתקיימו בסרביה בשנה הבאה. "מכיוון שאילומיני היא החברה הגדולה והחשובה בבלקן, יש לנו אחריות מאוד גדולה לקדם שינוי אמיתי", המשיך. "נושא הפורום עלה כאשר נחשפתי לאלימות בבלקן כלפי הקהילה הגאה, ולמרבה הצער אין להם כוח לעשות שינוי אמיתי. מדינת ישראל מובילה קו בכל הקשור לזכויות הקהילה הגאה, ולכן, בתור חברה אחראית בבעלות ישראלית, ראיתי לנכון להעלות את הנושא לסדר היום. אנחנו נוביל שינוי חברתי וחוקתי". 

פורום EQUALITY בהרצגובינה  (צילום: באדיבות אלומיני אינדוסטריס)
פורום EQUALITY בהרצגובינה | צילום: באדיבות אלומיני אינדוסטריס

סייעו בהכנת הכתבה עו"ד אלמוג דיין ועו"ד שחף אולמן, מייסדות פורום "קשת הצדק"