אחרי מסע שכנועים ארוך, חברת פייסבוק הסכימה לחסום פרסום מטעה לטיפול ה-PrEP, בעצת ארגוני בריאות להט"בים שהצביעו על הסכנות שבפרסום זה. המודעות שהופיעו בפייסבוק, וכן באינסטגרם שבבעלות פייסבוק, נערכו בידי עורכי דין המתמקדים בדיני פציעה ונזק גופני. בהודעות כתבו אותם עורכי דין על הסכנות הבריאותיות בשימוש ב-PrEP, והציעו לצופים להצטרף לתביעה ייצוגית כנגד יצרניות התרופות.

כמו כל תרופה אחרת, גם לטיפול ה-PrEP תופעות לוואי העלולות לפגוע בבריאותם של מיעוט מן המטופלים. התרופה אושרה בידי כל התקנים הידועים לטיפול מונע בהדבקה ב-HIV, מה שאומר שתופעות הלוואי הידועות למערכת הרפואית אינן נפוצות מדי, ואינן מהוות סיכון ממשי על חיי המטופלים.

ארגוני בריאות בעולם הכריזו זה מכבר על הגלולה כאמצעי היעיל ביותר במלחמה נגד נגיף ה-HIV, והמספרים מדווחים על ירידה משמעותית במדינות בהן הטיפול והמידע הנכונים זמינים לחברי הקהילה הגאה.

PrEP
“הסרת המודעות הינה צעד ראשון תקיף" | צילום: ShutterStock

בפנייה לקרן תומסון רויטרס, הבהיר דובר פייסבוק, דבון קירנס: "אחרי סקירה מצאו גורמי אימות עובדות חיצוניים כי המודעות המדוברות מטעות אנשים לגבי השפעות הטרובדה. דחינו אפוא את המודעות הנ"ל וחסמנו את המשך הפרסום בפייסבוק".

>> 15 הרגעים שעשו לקהילה הגאה את העשור

>> לסביות משתפות: 26 טיפים לסקס טוב יותר

>> "עד לפני חודש תמיד עשיתי סקס תחת השפעת סמים"

כחמישים ארגונים שונים חתמו על מכתב פתוח למארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, בדרישה להסיר את הפרסומות לאלתר.

“משרדים לעריכת דין מבריחים אנשים בסיכון להדבקה בHIV מהטיפול המוביל במניעת הדבקה בנגיף. וזאת למרות מספר מחקרים המוכיחים את בטיחות ה-TDF במניעת הדבקה אצל משתמשי התרופה בעלי סטטוס שלילי ל-HIV”, פורסמה לשון המכתב באתר ארגון GLAAD, “הסרת המודעות הינה צעד ראשון תקיף, אך כעת הגיע הזמן שפייסבוק יעשו צעדים כנגד מודעות דומות מאוד, המציבות בסכנה מיעוטים ומטעות אותם".