פטרה דה סוטר, רופאת נשים המתמחה בפוריות וחברת המפלגה הירוקה, מונתה ביום חמישי (1.10) כסגנית ראש ממשלת בלגיה ובכך הפכה לפוליטיקאית הטרנסג'נדרית הבכירה ביותר באיחוד האירופי. "אני אסירת תודה על התמיכה הרחבה שקיבלתי מחברי למפלגה", צייצה בטוויטר אחרי טקס ההשבעה, "עם הממשלה הזו, נעשה את מה שנדרש כדי לשקם את מדינתנו ולפעול למען עתיד חדש לכל הבלגים”.

דה סוטר (57) היא אקטיביסטית מוכרת וותיקה הפעילה למען שמירה על בריאות מינית ועל זכויות הקהילה הטרנסית. בשנה שעברה נבחרה לכהן כחברת הפרלמנט האירופי במפלגה הירוקה, שם עמדה בראש הוועדה לשוק הפנימי והגנת הצרכן. דה סוטר היא אחת משבעת הפוליטיקאים בבלגיה המחזיקים בתואר סגן ראש הממשלה, תואר המוענק לכל נציג משבעת המפלגות המרכיבות את ממשלת הקואליציה החדשה של בלגיה. 

פטרה דה סוטר נשבעת אמונים למדינה בפני מלך בלגיה פי (צילום: ERIC LALMAND/BELGA MAG/AFP, Getty Images)
פטרה דה סוטר נשבעת אמונים בפני מלך בלגיה פיליפ | צילום: ERIC LALMAND/BELGA MAG/AFP, Getty Images

בדומה לישראל, גם בלגיה מתמודדת עם משבר פוליטי ארוך, אלא שהיא מחזיקה בשיא עולמי לתקופה הארוכה ביותר ללא ממשלה. זו הפעם הראשונה בה הוקמה קואליציה מאז דצמבר 2018, אז קרסה הקואליציה שהורכבה מארבע מפלגות. הבחירות הפדרליות האחרונות נערכו במאי 2018, אבל אף מפלגה לא נבחרה ברוב ברור. למעשה- השנה בלגיה הציבה רף חדש, אחרי שעקפה את השיא של עצמה, שעמד על 541 ימים בלי ממשלה במשבר הפוליטי של 2011. בשני המקרים, בלגיה הצליחה להמשיך לתפקד בזכות מערכת הביזור הפדרלית שלה.

כיום, דה סוטר עומדת בראש רשימת הפוליטיקאים הטרנסג'נדרים הבכירים באירופה. על רשימה זו נמנים גם מרי קאו, ראש העיר הטרנסג'נדרית הראשונה בצרפת, ג'יאנמרקו נגרי, ראש העיר הטרנסג'נדר הראשון באיטליה ועוד חברי פרלמנט נוספים בספרד, שבדיה, גרמניה ופולין. 

יום חמישי היה יום נפלא לזכויות הטרנסג'נדרים ברחבי אירופה - איטליה חוקקה חוק הקובע כי טיפולי ההורמונים, שמחירם מגיע למאות יורו והיו עד כה חינמיים רק באזור טוסקנה ואמיליה רומנה במדינה, יהיו בסבסוד ממשלתי בכל רחבי המדינה.