>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

תומכים בנישואים גאים באנגליה (צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL)
תומכים בנישואים גאים בלונדון חוגגים | צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL
אחרי יותר משנתיים של דיונים, מגיע רגע מכונן עבור קהילת הלהט"ב בבריטניה: המלכה אליזבת השנייה חתמה היום בצהריים (ד') על החוק שיאפשר נישואים בין בני אותו מין באנגליה וויילס. החוק, אותו יזם ראש הממשלה, דיוויד קמרון, זכה אתמול לתמיכת הקואליציה של המפלגה השמרנית והמפלגה הליברלית-דמוקרטית, כמו גם לתמיכת מפלגת הלייבור ומפלגת הירוקים. 

>> מאויב לאוהב: דיוויד קמרון ותמיכתו בקהילת הלהט"ב

על פי החוק החדש, יוכלו זוגות מאותו מין להינשא ברחבי אנגליה וויילס בנישואים אזרחיים, כאשר הכנסייה האנגליקנית אינה מחויבת לקיים טקס דתי. בכך מקיים ראש הממשלה קמרון גם את הבטחתו לפלג הנצי בכנסייה האנגליקנית, שהביעה את חששה בנושא, לאור תמיכתו הנלהבת של הפלג היוני בכנסייה בקיום טקסי נישואים גאים.

בפרלמנט האוטונומי של סקוטלנד הוחלט להשהות את הצעת הממשלה האוטונומית לנישואים בין בני אותו מין, עד לאחר משאל העם שיכריע האם סקוטלנד תתנתק מן הממלכה המאוחדת ותהפוך למדינה עצמאית. משאל העם בנושא עצמאות סקוטלנד יתקיים בשנת 2014. בפרלמנט האוטונומי של צפון אירלנד אין, לפי שעה, רוב לנישואים בין בני אותו מין.

"לפעמים פוליטיקאים יכולים לעבוד יחד כדי לעשות את הדבר הנכון"

הכותרות הבולטות של 19.4 בשנים שחלפו (צילום: חדשות 2)
חתמה על החוק החדש. המלכה אליזבת | צילום: חדשות 2
מחוץ לבית הפרלמנט בלונדון חגגו אתמול פעילי זכויות להט"ב, אשר הניפו שלטים בהם הם מודים לנבחרי הציבור על תמיכתם בחוק. רבים מהמפגינים אמרו לכלי התקשורת כי בכך מחזקת בריטניה את מעמדה כבירת זכויות הלהט"ב האירופית, כפי שעלה בשנה שעברה ממחקר שערכה עמותת ILGA-Europe.

"מתן הזכות לזוגות גאים להינשא יהפוך את בריטניה למקום סובלני יותר, פתוח יותר ומזמין יותר, אשר מגביר את איכות החיים של תושביה", אמר מייסד ארגון Out4Marriage, בנג'מין כהן.

ראש ממשלת בריטניה קמרון (צילום: חדשות 2)
דחף את הצעת החוק. דיוויד קמרון | צילום: חדשות 2
כהן שיבח את ראש הממשלה קמרון ואמר: "זה ממש פנטסטי ומיוחד שאת החוק יזם ראש ממשלה שמרן, כאשר סגנו מהמפלגה הליברלית-דמוקרטית ומפלגת האופוזיציה הלייבור מעניקות להצעה תמיכה. לפעמים פוליטיקאים יכולים לעבוד יחד כדי לעשות את הדבר הנכון למען הכלל, וזוהי דוגמה מדהימה לכך".

ברחוב דאונינג 10 פרסמו הודעה ובה בירכו על החלטת הפרלמנט. "ראש הממשלה מבקש להודות לנבחרי הציבור על התמיכה חוצת המפלגות בחוק שהוא רואה אותו, באופן אישי, נכון ומוסרי", כך לשון ההודעה.

בלשכתו של קמרון הוסיפו להודעה ציטוט מנאומו בפני ועידת המפלגה השמרנית לפני כשנתיים: "אנחנו השמרנים מאמינים שכאשר זוגות אוהבים נשבעים אמונים זה לזה, התמיכה והתא המשפחתי חזק יותר. אז אני לא תומך בנישואים גאים למרות שאני שמרן – אני תומך בהם בגלל שאני שמרן"