כ-100 מחוזות ואזורים בפולין הכריזו על עצמם מאז שנת 2019 כאזורים "נקיים מאידיאולוגיה להט"בית", זאת לצד מדיניות אנטי-להט"בית מובהקת שמנהל השלטון המרכזי במדינה. אבל באופן מפתיע, בתגובה לאיומים האחרונים של האיחוד האירופי לקיצוץ רחב בתקציבי הסיוע למדינה, הכריז מחוז אחד בדרום המדינה כי הוא מבטל את ההכרזה ההומופובית, כך על פי הדיווח של Euronews. 

ביום רביעי האחרון, האספה המחוזית של סווייטוקרזיסקי התכנסה במיוחד כדי להצביע בעד ביטול ההכרזה האנטי-להט"בית. באותה אסיפה, העבירו חברי המועצה החלטה חדשה הקובעת כי החוקה הפולנית מבטיחה להורים את הזכות לגדל את ילדיהם לפי השקפת עולמם ואמונותיהם, וכי לכולם "מובטח שוויון ויחס הוגן". "יום נהדר לפולין והצלחה אדירה לפעילים ולחברה האזרחית", אמר פעיל הלהט"ב הפולני בארט סטסווצקי. "אני מאוד נרגש היום". 

הפגנת להט"ב בפולין, אוגוסט 2019 (צילום: WOJTEK RADWANSKI/AFP, GettyImages)
הפגנת להט"ב בפולין, אוגוסט 2019 | צילום: WOJTEK RADWANSKI/AFP, GettyImages

על פי כלי התקשורת המקומיים, הממשלה השמרנית של פולין ביקשה מרשויות מקומיות במספר מחוזות ברחבי המדינה לבטל את ההחלטות האנטי-להט"ביות שלהן, זאת אחרי שהאיחוד האירופי איים לבטל סיוע תקציבי בגובה מיליוני אירו בגלל אותם "אזורים נקיים מלהט"ב". 

ההכרזה על אזורים נטולי אידיאולוגיה להט"בית הובילו את פולין למסלול התנגשות חזיתי עם נציבות האיחוד האירופי, אשר אחראית על אכיפת חוקי האיחוד ברחבי אירופה. מוקדם יותר השנה הכריז האיחוד האירופי על היבשת כולה כ"אזור חופשי ללהט"ב" ובחודש יולי הודיעה הנציבות כי תפעל בצורה אקטיבית נגד המדיניות האנטי-להט"בית של פולין והונגריה, בעיקר אחרי שהאחרונה אישרה חוק האוסר על כל קידום או הפצת מידע חיובי אודות להט"ב בבתי ספר, מודעות ומדיה. 

בחודש אפריל, קהילה קטנה במזרח פולין הייתה הראשונה לבטל את הסטטוס ההומופובי, אחרי שמדינת נורווגיה איימה לבטל מענק כספי של מיליוני אירו. על פי הדיווח, העיר הבאה ששוקלת צעד דומה היא קרקוב, העיר השנייה בגודלה במדינה כולה.