הליגה הבינלאומית לרוגבי הודיעה אתמול (שלישי) כי תאסור זמנית על נשים טרנסג'נדריות להשתתף באירועי ספורט עד שייערכו "מחקרים נוספים" בנושא. ההודעה הזו מגיעה יומיים אחרי החלטת פדרציית השחייה הבינלאומית לאסור השתתפות של ספורטאיות טרנסיות מתחרויות עילית, זאת במידה וחוו תהליך התבגרות זכרי ולא החלו הליך התאמה מגדרית עד גיל 12. 

בכירי ליגת הרוגבי אמרו כי ינסחו מדיניות מוסדרת הנוגעת לשילוב נשים טרנסג'נדריות בענף עד סוף שנת 2023. "עד להשלמת מחקר נוסף שיאפשר לליגה הבינלאומית לרוגבי ליישם שילוב נשים טרנסג'נדריות, ספורטאיות טרנסיות לא יוכלו להשתתף במשחקים רשמיים של הליגה", כך לשון ההודעה. 

משמעות הדבר היא כי שחקניות רוגבי טרנסג'נדריות לא יוכלו להשתתף במשחקי גביע העולם ברוגבי, שיתקיימו במהלך החודשים אוקטובר-נובמבר, והקבוצות שעתידות להשתתף במשחקים התבקשו להעביר התייחסות להחלטה. "הליגה הבינלאומית לרוגבי תמשיך לעבוד, לבדוק ולעדכן את החוקים הנוגעים להשתתפות נשים טרנסג'נדריות בליגה", נמסר.

עוד הוסיפה הליגה כי החליטה לנקוט בצעדים אלו לאחר הכרזת הוועדה האולימפית הבינלאומית כי כל פדרציית ספורט צריכה להחליט האם עלול להיות יתרון משמעותי בולט לספורטאיות טרנסג'נדריות בענף, בהשוואה לנשים סיסג'נדריות. בימים אלה, פדרציות ספורט רבות בוחנות את הנהלים שלהן, זאת בעקבות התעוררות ביקורת רחבה נגד שילוב נשים טרנסג'נדריות לצד סיסג'נדריות. 

במקביל, גם פיפ"א הודיעה כי תבחן את זכאותם של ספורטאים וספורטאיות טרנס* להתחרות בענף, כך על פי הדיווח של רויטרס. "פיפ"א בוחנת בימים אלה תקנות זכאות מגדרית, זאת בהתייעצות עם מומחים", מסרו מטעם פיפ"א לסוכנות הידיעות. "בשל אופיו המתמשך של התהליך, פיפ"א אינה יכולה להגיב כרגע על התיקונים המוצעים לנהלים הנוכחיים". 

נשיא התאחדות האתלטיקה הבינלאומית סבסטיאן קו אמר ל-BBC כי מועצת הארגון תבחן בסוף השנה את המדיניות שלה, אך באותה נשימה שיבח את החלטת איגוד השחייה העולמי לאסור על נשים טרנסג'נדריות להשתתף בתחרויות עילית. "אם השיקול הסופי יהיה בין כוללנות להוגנות, תמיד נטה את הכף לטובת הוגנות", אמר קו. עוד ציין קו כי מחקרים הצביעו שרמות טסטוסטרון הן "מרכיב מכריע בביצועים", אבל חשוב להדגיש כי חוקרים אחרים דווקא מצאו כי הקשר בין הדברים לאו דווקא נכון

ההחלטות החדשות הללו מצטרפות להחלטת האיגוד הבינלאומי לאופניים, המפקח על תחרות רכיבה, שהגביל עוד יותר בשבוע שעבר את כללי הזכאות המחמירים ממילא לספורטאיות טרנסג'נדריות. על פי התנאים החדשים, הספורטאיות יוכלו להתחרות רק שנתיים לאחר תחילת ההתאמה המגדרית ורמת הטסטוסטרון הנדרשת ירדה עוד יותר.