חוקרים מאוניברסיטת "קווינסלנד" באוסטרליה ערכו מדגם בהשתתפות 11,564 אוסטרלים, הצליבו את הנתונים החדשים עם נתונים משנים קודמות והגיעו למסקנה חדה וברורה - יש קשר מדעי בין רמת משכל נמוכה להומופוביה. המחקר החדש מהווה פריצת דרך מדעית ומקשר בפעם הראשונה בין יכולות קוגניטיביות לדעות קדומות. 

במאמר, שפורסם בכתב העת "אינטליגנציה", הציגו החוקרים את הקשר בין המשתנים, אליו הגיעו אחרי שמדדו את רמת האינטליגנציה של המשתתפים האוסטרלים, זאת בעזרת שאלון שבחן את היכולת השכלית, הוורבלית והכמותית שלהם. 

את הנתונים החדשים הצליבו החוקרים עם נתונים משנת 2012, שכללו מידע על רמת הכנסה ודינמיקת עבודה באוסטרליה. בנוסף, צוות המכון למחקר מדעי החברה בחן שאלון מ-2015 בו המשתתפים התבקשו להביע את העמדות שלהם לגבי סוגיית זכויות קהילת הלהט"ב. בשאלון, המשתתפים נשאלו באיזו מידה הם מסכימים או לא מסכימים עם ההצהרה "לזוגות הומוסקסואלים מגיעות אותן זכויות כמו לזוגות הטרוסקסואלים".

אוניברסיטת "קווינסלנד", אוסטרליה (צילום: Mariangela Cruz, shutterstock)
אוניברסיטת "קווינסלנד", אוסטרליה | צילום: Mariangela Cruz, shutterstock

החוקרים ערכו השוואה בין כל הנתונים וגילו כי אינטליגנציה קוגניטיבית נמוכה מעלה את הסיכוי של אדם להחזיק בדעות קדומות ולהביע דעות הומופוביות. "יכולת קוגניטיבית גבוהה מובילה לפחות דעות קדומות", הדגישו החוקרים והוסיפו כי "החינוך עשוי לגשר על הפער באופן חלקי, אבל לא ממתן אותו". 

הקשר בין הדברים היה חזק יותר כאשר העריכו החוקרים את היכולות הוורבליות שלו הנבדקים, ונותר חזק גם לאחר שכללו משתנים אחרים, כמו השכלה ומצב סוציואקונומי. "ישנן קורלציות ידועות בין יכולת קוגניטיבית לבין תמיכה בעמדות מזיקות או לא שוויוניות", נכתב במסקנות המחקר. "מאמר זה מוסיף לידע הקיים, על ידי ניתוחים ראשוניים של הקשר בין יכולת קוגניטיבית לבין עמדות כלפי קהילת הלהט"ב. אנשים עם יכולת קוגניטיבית נמוכה נוטים לתמוך פחות בשוויון זכויות לזוגות חד מיניים. התוצאות מצביעות כי יכולות קוגניטיביות ממלאות תפקיד קריטי בדעות קדומות". 

עכשיו כשסגרנו את הפינה הזאת, אנחנו מחכים בקוצר רוח לטוקבקים שלכם.