רוברט בידרון הוא פוליטיקאי פולני גאה, מנהיג מפלגת השמאל "ספרינג" ופעיל למען זכויות להט״ב, שרץ לנשיאות בבחירות 2020 בפולין. הוא היה לנבחר הציבור הגאה בראשון שנבחר לפרלמנט ובהמשך הקריירה גם נבחר לראשות העיר סלופסק. למרבה הצער, זה לא הספיק לו לזכות בבחירות והוא הפסיד לאנדז'יי דודה, שזכה לכהן קדנציה נוספת, הרבה מכיוון שהפך את ההומופוביה לאחד מעמודי התווך של הקמפיין שלו.

דודה רצה "לאסור על הפצת האידיאולוגיה הזו" במוסדות ציבוריים ו"להגן על מוסד הנישואים ועל הגדרתם כמערכת יחסים בין גבר לאישה". ימים ספורים לפני הבחירות הוא אף הציע תיקון לחוקה שיאסור על זוגות חד מיניים לאמץ ילדים. 

בידרון אמנם לא הפך לנשיא פולין, אבל הוא עדיין חבר בפרלמנט האירופי - ולא חוסך ביקורת מיריבו. בנאום שנשא בפני הפרלמנט, שבוע אחרי ההפגנה הגדולה שנערכה בגבול גרמניה ופולין, הוא אמר שהנשיא עושה "דה-הומניזציה ללהט"בים, הוא קורא לנו 'לא-אנושיים'". חושבים שזו אמירה חריפה? חכו להמשך: "אני זוכר מספרי הלימוד שגם היהודים עברו דה הומניזציה לפני מלחמת העולם השנייה. קראו להם לא-אנושיים - בעיני זה מזכיר את הזמנים האלו". 

אנדז'יי דוד, נשיא פולין (צילום: Sean Gallup, Getty Images)
אנדז'יי דוד, נשיא פולין | צילום: Sean Gallup, Getty Images

בינתיים בפולין, כמעט 100 רשויות מקומיות, שמכסות כשליש מהמדינה, הכריזו על עצמן כעל "אזורים נקיים מלהט"בים". בשנה שעברה הפרלמנט האירופי גינה בחריפות את ההתנהלות הזו, וכעת בידרון קורא לנקוט בצעדי ענישה כלפי הרשויות המקומיות ההומופוביות, "כי מהי החברה האירופית? היא חברה בעלת כבוד לשוויון, לחירות ולמיעוטים".

בידרון אמר שציפה לתגובות הומופוביות בעת שרץ לנשיאות, אולם שמח לראות שרבים הביעו את תמיכתם בו בפומבי. עם זאת, הוא סבור שפולין לא תשנה את המדיניות ההומופובית שלה בעתיד הנראה לעין: "הם רואים שזה עובד. הם זוכים בבחירות כי הם הומופובים וטרנספובים, ואנחנו השעיר לעזאזל המושלם".