>> לקבוצה שלmako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

שבוע וחצי לאחר שהודחה מתחרות מיס תבל קנדה, עשויה המועמדת הטרנסג'נדרית ג'נה טלקובה לחזור לתחרות. בעקבות הביקורת הקשה שספג מארגוני להט"ב וארגוני זכויות אדם ברחבי קנדה, הודיע ארגון מיס תבל, שנמצא כיום בבעלותו של דונלד טרמפ, כי יסכים לאשר לטלקובה לחזור לתחרות, שבה נבחרת הנציגה הקנדית לתחרות הבינלאומית – אם תוכיח כי היא מוכרת כאישה על ידי הרשויות בקנדה.

ג'נה טלקובה (צילום: צילום מסך מאתר MSNBC)
באמת צריכה להוכיח שהיא אישה? ג'נה טלקובה | צילום: צילום מסך מאתר MSNBC

"נאפשר לג'נה טלקובה להתחרות בתחרות מיס תבל קנדה לשנת 2012, אם נקבל מסמכים המראים כי היא עומדת בקריטריונים החוקיים של הממסד בקנדה", מסר הארגון בהודעתו. "אם יתברר שהיא מוכרת באופן רשמי כאישה על ידי שלטונות קנדה, היא תתקבל לתחרות".

קוראים לג'נה להביע תמיכה בקהילה הטרנסג'נדרית

ארגון GLAAD, הברית ההומו-לסבית נגד השמצה, קורא לארגון מיס תבל לקבל את טלקובה לתחרות לאלתר. כמו כן, GLAAD קוראת למיס תבל לנצל את הבמה הרחבה שהתחרות מקבלת, על מנת להביע תמיכה בקהילה הטרנסג'נדרית והחשיבות של מלחמה בטרנספוביה ושוויון זכויות לכל אדם באשר הוא אדם.

"ארגון מיס תבל צריך לשאת עיניו לתחרויות בהן נאסרת אפליה, כמו המשחקים האולימפיים, ה-NCAA (התאחדות ספורט הקולג'ים הלאומית, ד.ז) ותחרות הטופ מודל הבאה של אמריקה", אמר דובר GLAAD, הרנדון גראדיק.

1998: ירושלים הפסידה את אירוח התחרות בעקבות לחץ חרדי

תחרות מיס תבל מתקיימת מדי שנה מאז שנת 1952, ובה מתמודדות מלכות יופי מרחבי העולם על הכתר הנחשק.

בשנת 1998 ביקש ארגון מיס תבל לקיים את התחרות בירושלים, ולשלב את האירוע בחגיגות היובל למדינת ישראל. בעקבות לחץ של המפלגות החרדיות, הציע שר התיירות דאז, משה קצב, להעביר את התחרות לאילת – ובסופו של דבר החליט שלא לשתף פעולה עם התחרות, מה שמנע ממנה להתקיים בישראל. טרם נקבע מיקום לתחרות הבינלאומית שתתקיים בדצמבר 2012.

לישראל כתר אחד בתחרות, אותו קטפה מלכת היופי של ישראל לשנת 1976, רינה מור (לא להתבלבל, לינור אברג'יל זכתה במיס עולם 1998 – המקבילה הבריטית לתחרות מיס תבל).

לפני כשבוע וחצי החליט ארגון מיס תבל להדיח את ג'נה טלקובה, כיוון שעד גיל 14 הייתה כלואה בגוף של נער. "היא לא אישה טבעית", אמר מנכ"ל הארגון בקנדה, דניס דווילה.

טלקובה זכתה בתחרות מלכת היופי של ונקובה, העיר בה נולדה. לפיכך, היא נשלחה לייצג את העיר השמינית בגודלה בקנדה, שנמצאת בפרובינציית קולומביה הבריטית.

>> טרנספוביה בתחרות מיס תבל

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה