שמענו את זה וקראנו על זה כבר הרבה פעמים בעבר, אבל תמיד נחמד לקבל חיזוק נוסף: מחקר שנערך באוניברסיטת מלבורן שבאוסטרליה מצא כי ילדים שגדלו במשפחות חד מיניות, אצל הורים הומואים או לסביות, מדורגים גבוה יותר מבחינת מדד של בריאות כללית ותחושה של ערכים משפחתיים. המחקר שם לו למטרה לבדוק עד כמה הסטיגמה של לגדול במשפחה חד מינית משפיעה על שלומם ורווחתם של הילדים שבה.

הוא בוצע בהשתתפות 500 ילדים למשפחות חד מיניות ו-315 הורים חד מיניים, קנה מידה גדול במיוחד יחסית למחקרים שהתבצעו בעבר, וגילה כי תוצאות המבדקים שנערכו לילדים ולהוריהם היו גבוהות ב-6 אחוזים יותר מאשר תוצאותיה של האוכלוסיה הכללית. זאת למרות ששני שליש מהילדים דיווחו כי חוו סוג מסוים של סטיגמה חברתית בנוגע לבית בו הם גדלים.

משפחה גאה (צילום: dodfedglobe.ning.com)
צילום: dodfedglobe.ning.com

"נראה כאילו משפחות חד מיניות, והילדים שגדלים לתוכן, מסתדרים מצוין ותורמים המון באופן חיובי לבריאות הילד", אמר החוקר הראשי, דוקטור סיימון קראוץ'. "מחקרים קודמים אף קבעו שבני זוג חד מיניים מתחלקים שווה בשווה יותר מבחינת תיפקודם בבית, בעבודה וכהורים. הם פשוט לוקחים על עצמם תפקידים שיותר מתאימים להם ולערכים שלהם, מאשר להיצמד לחלוקה המגדרית הסטראוטיפית הידועה בה אמא נשארת בבית ומטפלת בילדים, ואבא הולך לעבודה להרוויח כסף. זה מוביל ליחידה משפחתית הרמונית יותר, מה שמשפיע ישירות על בריאות ורווחת הילדים בה. אני חושב שזה מלמד את הילד שכולם תורמים בצורה שווה בבית, וכל אחד הוא חלק שווה במשפחה", הוסיף קראוץ'.

יחד עם זאת מזהיר המחקר כי ככל שנחשפים הילדים ליותר ויותר סטיגמות בנוגע למשפחה שלהם, כך גדל הסיכוי לפגיעה ממשית בתפיסה החברתית והרגשית של הילדים. "אנחנו ממליצים להמשיך לחקור איך אפשר להגן על הילדים הללו מחוויות של אפליה", סיכמו החוקרים.

אין תמונה
איי אוקיי

"הרבה פעמים אנשים מדברים על שוויון זכויות גאה בהקשר של משפחה, וטוענים שהזכות להינשא קשורה ישירות לזכות לגדל ילדים בסביבה מתאימה, ומכיוון שבזוגות גאים אין אבא ואמא, צריך להגביל את מוסד הנישואים לגבר ואישה בלבד", מוסיף קראוץ'. "אבל אני חושב שהמחקר הזה מגלה שזה לא נכון, ושילדים יכולים לגדול בהרבה הקשרים משפחתיים. זה בהחלט לא צריך להיות המחסום שמונע אישור נישואים גאים".

עוד ב-mako גאווה: