סאלק מגמאדוב ואיסמעיל איסייב לרגע חשבו שהם סוף סוף הצליחו להימלט מחיי העינויים האכזריים בצ'צ'ניה,  אבל במדינה בה רדיפת להט"בים היא בחסות השלטון, המחשבה הזו התבררה כתמימה. מחנות ריכוז, עינויים, השפלות ורדיפה הפכו למציאות היומיומית של גברים הומואים ברפובליקה הרוסית, בה המנהיג העריץ רמזן קדירוב הקים מתקני מעצר סודיים, במטרה לכלוא ולהשמיד את כל ההומוסקסואלים במדינה. 

מגמאדוב ואיסייב נעצרו ועונו על ידי כוחות המשטרה המיוחדים בצ'צ'ניה באפריל 2020, אחרי שהואשמו בניהול ערוץ אופוזיציה מחתרתי בטלגרם. כשחשבו שכל תקווה אבדה, "רשת הלהט"ב הרוסית", קבוצת זכויות הלהט"ב המובילה במדינה, סייעה להם להימלט ולהתחיל מחדש בניז'ני נובגורוד, עיר המרוחקת כ-400 ק"מ ממזרח למוסקבה. 

במשך זמן מה הצליחו השניים להישאר מתחת לרדאר, אבל ב-4 בפברואר, היום בו קרא נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן להגנה עולמית על זכויות הלהט"ב, דיווחה רשת הלהט"ב הרוסית כי מגמאדוב ואיסייב נעלמו. מספר שעות לאחר מכן, רכז הסיוע של הרשת קיבל שיחה מאחד הגברים ושמע צרחות אימים ברקע. עורך הדין של השניים מיהר לדירתם, שם גילה סימני מאבק. עם הגשת דו"ח הנעדרים, גילה עורך הדין כי שני הגברים נעצרו על ידי כוחות משטרה רוסיים, הוסגרו לידי הצ'צ'נים הועברו בכוח לעיר הולדתם - גודרמס. 

רמזן קדירוב (צילום: Mikhail Svetlov, GettyImages)
רמזן קדירוב, ראש הרפובילקה הצ'צ'נית | צילום: Mikhail Svetlov, GettyImages

זה הסיפור האחרון מבין רשת שלמה של סיפורי זוועה המגיעים מצ'צ'ניה, מדינה בה החברה מוסלמית ושמרנית, וההומופוביה אינטנסיבית וקשה מנשוא. גברים המואשמים בהומוסקסואליות עומדים בפני סכנה ממשית לחייהם, אם לא על ידי בני המשפחה, המאיימים לבצע רצח על חילול כבוד המשפחה, אז על ידי השלטונות. 

בפברואר 2017, החלו להגיע דיווחים על כך שגורמי אכיפת החוק והביטחון בצ'צ'ניה פתחו ב"טיהור", במטרה לנקות את המדינה מהומוסקסואלים. הם חטפו מאות גברים שנחשדו בהומוסקסואליות, ריכזו אותם במתקני מעצר לא רשמיים, השפילו, הרעיבו ועינו אותם. הם לא הסתפקו רק בכך וחשפו את נטייתם המינית של העצורים בפני המשפחות שלהם, כדי לעודד אותם לבצע רצח על חילול כבוד המשפחה. 

קדירוב עלה לשלטון ב-2006 אחרי שנים ארוכות בהן המדינה הייתה נתונה למלחמת אזרחים אלימה. מאז, החיים הקשים ממילא של להט"בים בצ'צ'ניה הפכו לסיוט שאי אפשר לתאר, זאת בזמן שקדירוב מבסס את שלטון הפחד והדמים בחסות נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שנותן לו חופש מוחלט להפר זכויות אדם. הדיווחים על הנעשה בצ'צ'ניה לא הפסיקו להגיע מאז, ואף החריפו. בתגובה להאשמות על הנעשה במדינה ב-2017, ענה קדירוב כי המשטרה לא תוכל לרדוף הומואים ולסביות בצ'צ'ניה, משום שאין בה כאלה. 

ב-2019 אמרה סגנית מנהל אירופה ומרכז אסיה של משמר זכויות האדם, רייצ'ל דנבר, כי הפטור מעונש על הטיהור "אישר גל חדש של עינויים והשפלות בצ'צ'ניה". מדינות רבות ניסו להפסיק את הזוועות המתחוללות במדינה. ארצות הברית הטילה סנקציות אישיות נגד המנהיג הצ'צ'ני, אשתו ובתו ואסרה עליהם, בין היתר, להיכנס לגבולות המעצמה. גם ממשלת בריטניה הורתה על הטלת סנקציות קפדניות כלפי בכירים הקשורים לטיהור הנורא.