למרות שהזכויות של קהילת הלהט"ב באיחוד האמירויות הערביות נמצאות תחת דיכוי כבד והמוסקסואליות היא מחוץ לחוק, דובאי עתידה לארח במהלך חודש מאי הקרוב את הכנס הבינלאומי הדיגיטלי לשנת 2021 בנושא זהות מגדרית וזכויות להט"ב. מידע מפורט על הכנס, אפשר למצוא באתר האקדמיה העולמית למדע, הנדסה וטכנולוגיה, אבל לצד זאת, אין כל אזכור לכך שחוקי המדינה יכולים להוביל למאסר ממושך של המשתתפים. 

ההודעה על קיום הכנס הבינלאומי מפתיעה במיוחד, זאת בשל חוק העונשין במדינה, המבוסס על חוקי האסלאם ומטיל עונש מאסר של עד 10 שנים בגין "מעשה סדום בהסכמה", מונח המיוחס בין היתר לקיום יחסי מין חד מיניים. יותר מכך, החוק אינו מכיר כלל באונס של גברים, אלא רק בעבירה המכונה "הומוסקסואליות בכפייה". בנוסף, העונש על ניאוף ויחסי מין מחוץ לנישואים הוא מוות, כך קורה שאדם שהואשם בהומוסקסואליות עלול להיות מואשם גם בניאוף, במידה והיה נשוי בעת קיום האקט. 

עם זאת, בחודשים האחרונים החלה דובאי לערוך שינויים במערכת המשפט, זאת כדי שתעמוד בקנה אחד עם שאר מדינות העולם. המדינה הודיעה על שינויים בחוק לטובת זכויות נשים, הסרת מגבלת האלכוהול ושינוי בחוקי הגירושים והנישואים, זאת כדי לקרוץ למדינות העולם המערבי. 

בורג' אל ערב, דובאי, איים מלאכותיים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
דובאי | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

למרות שלא הוזכרו שינויים חוקתיים הנוגעים למיניות והבעת חיבה בפומבי, געשה הרשת בשבוע שעבר סביב צילום של שתי נשים מתנשקות בפומבי בדובאי. אנשים מכל רחבי העולם דנו בשאלה האם החוקים במדינה מאפשרים כעת הבעת חיבה בפומבי, כשהתשובה על כך היא כמובן - לא. "שלום משטרת דובאי, האם זה בסדר?", צייצה בעוקצנות אחת מגולשות טוויטר. 

סערת תמונת הנשיקה מתחה קו ישיר לאירועי 2008, אז זוג תיירות שהתנשקו בים נעצרו ונידונו לחודש מאסר. סיפורים דומים נוספים לא חסרים - ב-2017  גבר סקוטי עמד בפני עונש מאסר לאחר שהניח את ידו על גבר בבר. הוא נעצר בגין מעשה מגונה בפומבי וגורש מהמדינה. מקרה אחר, קשה במיוחד,אירע ב-2007. כאשר נער צרפתי, בן למשפחה של דיפלומטים,  נחטף ונאנס על ידי קבוצת גברים. המשטרה התייחסה לקורבן כחשוד בפעילות הומוסקסואלית פלילית ואף לא הודיעו לו כי אחד התוקפים הוא נשא HIV. בשל החשש שהנער יואשם, המשפחה עזבה את גבולות המדינה. גם אז, הגנו נציגי הממשלה על החוקים הנוקשים: "זוהי חברה שמרנית, הומוסקסואליות היא פעולה לא חוקית ואנחנו לא מתביישים בזה".