>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
צועדים - למרות החשש. פעילים להט"בים בקייב
רגע מכונן לקהילת הלהט"ב האוקראינית: למרות שבית המשפט אסר על קיום הפגנה נגד הומופוביה במהלך חגיגות "יום קייב", התקיים אתמול (שבת) מצעד הגאווה הראשון בבירת אוקראינה. כמאה בני אדם צעדו במשך כעשרים דקות, כאשר הם מנצלים את החסינות הדיפלומטית של מספר שגרירים אירופים שהשתתפו במצעד. סגן ראש עיריית מינכן, יוזף הפּ מוניצדר, שהגיע לעיר לפגישה עם ראש עיריית קייב, השתתף גם הוא במצעד.

את מצעד הגאווה ההיסטורי בעיר ארגנו KievPride ואמנסטי אינטרנשיונל, והשתתפו בו מספר שגרירים של מדינות מערב אירופיות. בכך הביאו השגרירים לכך שהמשטרה תאבטח את המצעד במקום לעצור את המפגינים, בהתאם לחסינותם הדיפלומטית.

"מדובר ביום היסטורי", אמרה אחת המארגנות, אלנה סמיונובה, לעיתונאים שסיקרו את המצעד. "גם אם ייקח זמן, אנחנו נחושים לגרום לשינוי במדינה הזאת, ולגרום לאנשים להבין שזכויות להט"ב הן מקור לגאווה".

"במינכן התנגדו מפלגות שמרניות למצעדי גאווה – והיום הן משתתפות בו"

כלי התקשורת באוקראינה מדווחים כי המשטרה חצצה בין משתתפי המצעד לבין כמאה מפגינים נגד המצעד, שהשמיעו לעברם קריאות נאצה, בהן: "מתרוממים", "שטנים" ו"פדופילים".

באופן בלתי שגרתי, במצעד השתתף גם יוזף הפּ מונצידר, סגן ראש עיריית מינכן, בירת מדינת בוואריה שבגרמניה, שהגיע לעיר לפגישה עם ראש עיריית קייב בפועל, אולכסנדר פופוב.

"אפגש עם ראש העיר, אבל קודם אצטרף למצעד", אמר מונצידר לרדיו Free Europe. "לא, ראש עיריית קייב לא יצעד, אבל סגן ראש עיריית מינכן יצעד. במינכן היה לנו בעבר מצב שבו בעיקר מפלגות שמרניות התנגדו לקיום מצעדי גאווה, אבל כיום הן מצטרפות אליו. כולי תקווה שגם באוקראינה יחל המצעד תהליך של הידברות".

בשנה שעברה: הפגנה נגד הומופוביה בוטלה בגלל מפגינים ניאו-נאצים

ביום חמישי אסר בית המשפט בקייב על ארגוני זכויות להט"ב להפגין נגד ההומופוביה הגואה במדינה. בית המשפט ציין בהחלטתו כי הפגנה שכזאת תוביל לאלימות שתפגע בחגיגות "יום קייב", במהלכן התקיימו בסוף השבוע מופעי רחוב רבים ברחובות העיר.

ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהגישה הכנסייה האורתודוכסית באוקראינה נגד ההפגנה המתוכננת. זאת לאחר שפורסם כי ההסתה של הכנסייה לאלימות נגד להט"בים באוקראינה תעמוד במרכז ההפגנה.

בשנה שעברה תוכננה להתקיים הפגנה דומה, אולם היא בוטלה ברגע האחרון, לאחר שקרוב למאה ניאו-נאצים גלוחי ראש התכנסו באיזור ההפגנה המתוכננת, כשרבים מהם אוחזים באגרופן או בלום ברזל.

בקרוב: עד חמש שנות מאסר למי שייצא מהארון באוקראינה

בארגון אמנסטי אינטרנשיונל מציינים כי רמת האלימות נגד גברים הומואים באוקראינה היא הגבוהה ביותר באירופה, כאשר אלימות זו מקבלת רוח גבית מהכנסייה ובקרב חלקים רבים מהממסד.

לפני כשמונה חודשים אישרה הראדה העליונה, הפרלמנט האוקראיני, את הצעת החוק 8711, שקובעת עונש של עד חמש שנות מאסר למי שייצא מהארון או יתבטא בזכותה של קהילת הלהט"ב. ההצבעה בקריאה שלישית צפויה להתקיים לקראת סוף השנה, ובקהילת הלהט"ב באוקראינה חוששים כי היא תעבור ברוב גדול.

בארגון AllOut חוזרים ומבקשים מהציבור לחתום על העצומה הבינלאומית נגד החוק ההומופובי, הקוראת לנשיא ויקטור ינוקוביץ' לטרפד את החוק. "ויקטור ינוקוביץ' הוא היחיד שיש לו את הכח והיכולת לטרפד את החוק הזה", אומרים בארגון. "יש להפעיל עליו כמה שיותר לחץ".