בנאום שנשא נשיא טורקיה לאחר ישיבת הממשלה, האשים רג'פ טאיפ ארדואן את תחרות האירוויזיון בעידוד "נטרול מגדרי" ואמר כי היא מאיימת על ערכי המשפחה המסורתית. הנשיא ארדואן תיאר את המשתתפים בתחרות בתור "סוסים טרויאנים של שחיתות חברתית" והוסיף כי ממשלתו בחרה נכון לפרוש מהתחרות ב-2012.

הנשיא ארדואן התייחס ככל הנראה לזוכה משוויץ, נמו (24), האדם הראשון מהקהילה הא-בינארית שזכה בתחרות, עם השיר "הקוד", שמדבר על המסע האישי לגילוי עצמי של זהות א-בינארית. "בתחרות היינו עדים כי תופעת הנטרול המגדרי הגיעה למימדים קשים", אמר ארדואן. "הדמויות המוזרות מוצגות כמודלים לחיקוי ומהוות סוסים טרויאנים של שחיתות חברתית". 

"זה הפך לבלתי אפשרי לפגוש אדם נורמלי באירועים כאלה מבחינת לבוש, גישה ושפה", הוסיף הנשיא, שמפלגתו נטעה שורשים עמוקים בתנועה האסלאמית בטורקיה ומנהיג שלטון שהופך ככל שהשנים עוברות לפחות ופחות סובלני כלפי הקהילה הגאה. "אנחנו מבינים טוב יותר שקיבלנו את ההחלטה הנכונה להשאיר את טורקיה מחוץ לתחרות המחפירה הזו ב-12 השנים האחרונות". 

נמו, מתוך אירוויזיון 2024 (צילום: מתוך אירוויזיון 2024)
נמו עם דגל הקהילה הא-בינארית, מתוך אירוויזיון 2024 | צילום: מתוך אירוויזיון 2024

טורקיה פרשה מתחרות האירוויזיון לפני כ-12 שנים, והיא זכתה רק פעם אחת, בשנת 2003 עם השיר Everyway That I Can. לאחר הפרישה הסבירה המדינה כי עשתה זאת בשל חוסר שביעות רצון משיטת ההצבעה ובשל תכנים להט"בים רבים. 

ההתבטאות של ארדואן נגד תחרות האירוויזיון והתייחסותו לפגיעה ב"משפחה המסורתית" מגיעים במקביל להתייחסותו לירידה בשיעורי הילודה בטורקיה, אותם כינה "איום קיומי" ו"אסון". המכון הממלכתי לסטטיסטיקה במדינה דיווח בשבוע שעבר כי שיעור הילודה במהלך 2023 ירד ל-1.51 ילדים לאישה, מה שהוביל את הנשיא לקרוא למשפחות במדינה להביא לפחות שלושה ילדים.