כלי תקשורת לאומיים בניו זילנד מדווחים על נער טרנסג'נדר בן 18 אשר הובהל לחדר מיון לאחר שפצע את עצמו במהלך ניסיון נואש לכרות לעצמו את השדיים. על פי הדיווחים, המקרה הוגדר כ"אקט של ייאוש" בגלל "צורך בלתי מסופק לניתוח חזה".

כתב העת הרפואי New Zealand Medical Journal דיווח כי שילוב בין אי-יכולת לממן לעצמו ניתוח פרטי ו"לחץ פסיכולוגי משמעותי", שנגרם כתוצאה מדיספוריה מגדרית, דחף את הנער לנסות לבצע את ההליך הרפואי בכוחות עצמו מוקדם יותר השנה. מספר שעות לאחר הניסיון הוא פנה לקבלת טיפול רפואי עם חתכים עמוקים סביב השד השמאלי ונכנס לחדר ניתוח, שם המנתחים השלימו את כריתת השדיים בשני הצדדים ושחררו אותו לביתו ביום שלמחרת. 

חודש לאחר ניתוח החירום ציינו הרופאים כי ניכר שיפור במצב הרוח וההערכה העצמית של הנער הטרנסג'נדר. "הוא דיווח על שיפור בדימוי ובביטחון העצמי, וגם על שיפור ביכולת שלו להשלים עבודות לבית הספר", נחשף בדוח שפורסם בכתב העת הרפואי. "הוא אפילו מצפה להירשם לאוניברסיטה". 

הערכות בריאות הנפש שבוצעו לפני כריתת השד על ידי רופאים מומחים לא גילו אבחנות פסיכיאטריות קודמות או מחשבות אובדניות. "הנער שקל ניתוח עליון במשך שנים רבות", נכתב בדוח. "אך חוסר גישה לניתוחי התאמה מגדרית הובילו אותו אל המעשה הנואש הזה". 

כמו מדינות רבות אחרות בעולם המציעות למבוטחים ניתוחי התאמה מגדרית מסובסדים, ביניהן ישראל, זמני המתנה לניתוחים להתאמה מגדרית ארוכים ועלולים להתארך שנים רבות. בניו זילנד, למשל, זמני ההמתנה לניתוח עליון מתארכים יותר ויותר במערכת הבריאות הציבורית, בעוד הליכים פריטים יכולים לעלות עשרות אלפי דולרים. זמן המתנה לניתוח תחתון בניו-זילנד, לדוגמה, יכול להתארך עד לכדי 12 שנות המתנה.