לאסלו סימון, מנהל המוזיאון ההונגרי הלאומי פוטר על ידי שר התרבות ההונגרי יאנוש צ'אק, לאחר שנטען כי במוזיאון הוצגו מספר תמונות במסגרת תערוכה בינלאומית המפרות את החוקים האנטי-להט"ביים הנוקשים במדינה. 

על פי הדיווח, מנהל המוזיאון סירב להסיר סדרת תמונות שהוצגו בתערוכת העיתונות העולמית בבודפשט, שפתוחה לציבור ללא הגבלת גיל. התערוכה כללה בין היתר חמישה צילומים של צלמת העיתונות הפיליפינית האנה רייז מורלס, בה מופיעים קבוצה של הומואים בגיל השלישי שחיים במנילה ותומכים בקהילה הגאה המקומית שלהם עם מופעי דראג. 

על אף שהצילומים לא מיניים, לא כוללים עירום או מראות מעוררי מחלוקת, פיטר השר את מנכ"ל המוזיאון לאחר שסירב להסיר אותם מהתערוכה. "השר יאנוש צ'אק עדכן אותי שהוא מפטר אותי מתפקידי כמנכ"ל המוזיאון הלאומי ההונגרי מכיוון שלדעתו פגעתי בחוק להגנת הילד", מסר סימון בעמוד הפייסבוק שלו. "קיבלתי את ההחלטה אבל אני לא יכול להסכים איתה. הצגת התמונות בתערוכת העיתונות העולמית לא הפרה שום חוק במתכוון על ידי המוזיאון". 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Hannah Reyes Morales‎‏ (@‏‎hannahreyesmorales‎‏)‎‏

על פי סוכנות הידיעות AFP, קבוצת הימין הקיצוני בהונגריה "המולדת שלנו" הגישה תלונות רבות על התערוכה בטענה שהיא מפרה את חוקי המדינה, האוסרים על שיתוף תכנים להט"ביים בפני קטינים. הממשלה הורתה למוזיאון להגביל את הכניסה לתערוכה למבוגרים בלבד, אך סימון הבהיר כי המוזיאון לא יכול לציית להוראה זאת ובעקבות כך הוא פוטר. 

המקרה המדובר מציג דרך נוספת בה השלטון ההונגרי מקשה את דרכה של הקהילה הגאה במדינה, עד הפרטים הקטנים ביותר. ממשלתו של ויקטור אורבן, ראש מפלגת השלטון הימנית, שינתה את החוקה בשנת 2019 כדי למנוע מחברי וחברות הקהילה הגאה לאמץ, על ידי הגדרה מחדש של המושג משפחה, כך שיכלול רק תא משפחתי מסורתי של גבר ואישה. ממשלת אורבן, בעזרת סמכויות חירום שלקחה לעצמה בתקופת הקורונה, העבירה חוקים שונים האוסרים על הפצת מידע וקידום של הקהילה הגאה בבתי ספר, בתקשורת וברשתות, ואף קבעה כי רק "מין שנקבע בלידה" יוכר במסמכים רשמיים. 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Hannah Reyes Morales‎‏ (@‏‎hannahreyesmorales‎‏)‎‏