כ-500 משתתפים ומשתתפות לקחו חלק בצעדת השוויון בקייב, שהתקיימה הבוקר (ראשון) כחלק מפסטיבל הגאווה בבירת אוקראינה, המתקיים בפעם הראשונה מאז פלישת רוסיה למדינה. במקביל למצעד, תחת אבטחה כבדה, התקיימה בקרבת מקום הפגנה נגד קיום מצעד הגאווה בהשתתפות כמה עשרות פעילי ימין קיצוני. 

את המצעד הובילו חיילים להט"ב והשתתפו בו גם דיפלומטים ממדינות שונות וסגן יו"ר בית המחוקקים האוקראיני דמיטרי גורין, הנציג הרשמי היחיד ממשלת אוקראינה. הצועדים הניפו דגלים, קראו לקהילה הבינלאומית לספק נשק לאוקראינה ואף קראו קריאות כמו "רוסיה היא מדינת טרור" ו"נגרום לרוסיה לשלם". 

מצעד הגאווה בקייב התקיים השנה תחת מגבלות רבות שנבעו מסיבות ביטחוניות. הצועדים התכנסו בסמוך לתחנת מטרו בעיר וצעדו לאורך אחד הרחובות המרכזיים בה, כשהם מלווים בכוחות ביטחון רבים. על פי דיווח של העיתון "איבנינג קייב", הצעדה לתמיכה בזכויות להט"ב נמתחה על פני 100 מטרים בלבד ונמשכה רק כ-30 דקות. לאחר הזמן המוקצב, קראו מארגני האירוע למשתתפים להתפזר. 

בתחילה תכננו הפעילים לקיים את "צעדת השוויון" ברכבת התחתית של עיר הבירה, אך רשויות העיר דחו את ההצעה המקורית ולא אפשרו אותה מסיבות ביטחוניות. לבסוף אושרה צעידה מקוצרת בעיר הבירה, והמשתתפים יצאו למרות האיומים והלחץ לדרוש שוויון זכויות מלא למרות האיומים. 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎KYIVPRIDE ️‍️‍⚧️‎‏ (@‏‎kyivpride‎‏)‎‏

"מטעמי אבטחה, השנה מספר המשתתפים היה מוגבל וגם לא פרסמנו בגלוי את מועד ומיקום המצעד", נכתב בעמוד האינסטגרם של "קייב פרייד". "זכויות אדם עוסקות בשוויון הזדמנויות לאנשים שווים. המשטרה הבטיחה לנו שאף אחד לא מקיים הפגנות צעידה בקייב, אבל היא אפשרה לאנשים שאיימו על המצעד לצעוד במרכז העיר. מנגד, המצעד שלנו היה מוקף במשטרה והותר לנו לצעוד רק 100 מטרים. עשינו את הפשרה הכואבת הזאת למען הבטיחות שלנו ועל מנת להחיות את המסורת, כדי שבשנה הבאה מצעד הגאווה יהיה עוצמתי ופתוח". 

הפעם האחרונה שהארגון הגאה נאלץ להטיל מגבלות על המצעד או על הצועדים הייתה ב-2015, אז 25 פעילי ימין קיצוני נעצרו לאחר שתקפו את הצועדים. בשנה שעברה המצעד האוקראיני התקיים בליברפול, במקביל לאירוויזיון שהתקיים בעיר בשל חוסר יכולתה של אוקראינה לארח. "יותר מ-500 אנשים השתתפו במצעד, ביניהם גם אנשי צבא להט"ב. אנו מודים לצבא על ההזדמנות לחיות באוקראינה ולהמשיך להילחם על זכויותינו", בירך הארגון הגאה ומתח ביקורת על המשטרה. "המשטרה העריכה יתר על המידה את הסיכונים ובשל כך בודדה את המצעד". 

 מצעד הגאווה בקייב, 2024 (צילום:  SERGEI SUPINSKY/AFP, gettyimages)
מצעד הגאווה בקייב, 2024 | צילום: SERGEI SUPINSKY/AFP, gettyimages