"אני כאן כדי לשמור עלינו": כך פתח נדב וינוקור, מפקד צוות במילואים בחיל התותחים, מסר שצילם לעם ישראל מקו העימות בצפון הארץ. "האמת שבזמן האחרון קשה לי, ואני לא מדבר על הקושי של הלחימה, על לישון בשטח, להיות רחוק מהבית, לעצור את החיים שלי ולהיות בכוננות 24/7 לירי ארטילרי ולהיות מוכן למות בכל רגע למען המדינה. בזמן האחרון קשה לי בעיקר עם האפליה, קשה לי עם האלימות כלפי קהילת הלהט"ב, קשה לי עם אי השוויון כלפינו בחוק, למרות שאני אזרח משלם מיסים, למרות ששירתתי כלוחם בצבא, למרות שגם עכשיו אני מוכן להקריב את עצמי למען המדינה". 

את הסרטון הקצר, שפורסם בעמוד האינסטגרם של האגודה למען הלהט"ב, חתם וינוקור בן ה-22 בקריאה לצופים להיאבק בלהט"בופוביה ולדרוש שוויון זכויות לכולם. "היום אני נלחם כדי להגן על המדינה שלנו, מחר אני אבקש מכם - אל תתנו יד לאפליה, להשפלה ולאלימות שהקהילה הגאה חווה. הילחמו ביחד איתי על הזכויות שלי". 

"החלטתי לצלם את המסר הזה בגלל כמה סיבות", מספר וינוקור בשיחה עם mako. "זה התחיל בסיפור של שגיא גולן ז"ל ובן זוגו עומר אוחנה, אחרי שהבנתי שלמרות שאנחנו נלחמים כדי להגן על המדינה היא עדיין מפלה אותנו, ואומרת במעשים שלה שאנחנו פחות טובים מהשאר". 

וינוקור מזכיר שרק בחודש שקדם לטבח ה-7 באוקטובר אירעו שלושה מקרי אלימות כלפי הומואים, על בסיס הדיווחים בתקשורת. "האלימות והאפליה נגדנו קיימת", הוא אומר. "מהחוק האוסר עלינו להתחתן ולאמץ ילדים, דרך בכירים בממשלה שאומרים שאנחנו יותר גרועים מחמאס וחיזבאללה ומקדמים טיפולי המרה מזיקים, ועד לאנשים ברחוב שתוקפים, מקללים ומרביצים לנו". 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎האגודה למען הלהט"ב בישראל‎‏ (@‏‎the_aguda‎‏)‎‏

וינוקור, כמו רבים אחרים, הוקפץ גם הוא באותה שבת איומה למילואים. תוך שעות ספורות הוא כבר היה בשטח והחל לירות פגזים. "כשאני נלחם בשטח ומוכן למות למען המדינה אני עושה זאת למרות שאני עדיין נחשב אזרח סוג ב', זה קשה", הוא ממשיך. "גם במילואים ובזמן הלחימה יצא לי לשמוע כמה וכמה הערות הומופוביות שגרמו לי להבין שאם היו כאן אנשים אחרים מהקהילה הם היו חווים קשיים רק בגלל שהם שונים ואוהבים את מי שהם אוהבים". 

אתה מאמין שהסרטון שלך יכול לשנות לאנשים את התפיסה, גם במדינה שמרנית כמו ישראל? 
"אני רוצה להאמין שהוא ישנה, אבל אני בעיקר מקווה שהוא ירתום את כלל האוכלוסיה למאבק שלנו. שאנשים יצביעו לכל מי שמקדם שוויון, שיראו את האפליה והאלימות כלפי להט"ב ויגנו עלינו. יש בי אמונה שאחרי המלחמה יהיה כאן שוויון וביטחון ללהט"ב, אבל זה יקרה רק אם נמשיך להילחם על זה, רק אם נפסיק לבחור באנשים שמפלגים אותנו. שינוי אמיתי יגיע רק אם כולם יצטרפו למאבק על החיים שלנו". 

זו אינה הפעם הראשונה בה חיילי צה"ל המשרתים בשירות מילואים קוראים לשוויון זכויות בזמן שהם משרתים באזור הלחימה בדרום או בקו העימות בצפון. הלוחם יואב עצמוני לקח עמו בתחילת המלחמה אל תוך רצועת עזה דגל גאווה עליו כתוב "בשם האהבה" וקרא לשוויון זכויות, יוצרי התוכן והשפים שחר ואורן פרסמו תמונה משותפת בה הם נראים מתנשקים על מדים עם קריאה דומה וגם הלוחם ירדן חסקין ובן זוגו אלון הפכו לשיחת היום ברשתות אחרי שפרסמו תמונת נשיקה ודיברו על הציפייה להתגייסות לטובת המאבק הגאה אחרי המלחמה.