זה קרה כמעט לכל אחד מאיתנו בשבועות האחרונים - עוד תומך חמאס נלהב נכנס איתכם לשיחת התכתשויות בתגובות לפוסט של איזה משפיענית בלי מודעות, ובלי ששמתם לב נשאבתם לעוד ויכוח סוער שברור שאף צד לא ינצח בו, ועל הדרך גם לא כל כך נצמדתם לכל העובדות, כי בואו נודה באמת - לא כולנו זוכרים הכל לפרטי פרטים. 

אז בפעם הבאה שאיזה ניאו-ליברל שכותב על עצמו Queer For Palestine בביו ומתחיל לדבר על "ג'נוסייד", "קולוניאליזם" או "פינקוושינג", תהיה לכם עכשיו גם תשובה טובה לענות בחזרה, כדי לפורר בזה אחר זה את כל הטענות חסרות הביסוס שלהם. 

טענה 1: "ישראל עורכת מצעדי גאווה כדי להטות את דעת הקהל העולמית ולהצדיק את רצח העם שהיא מבצעת בפלסטינים" 

קודם כל, אין "רצח עם" בעזה ובגדה. האוכלוסייה ברצועת עזה ובגדה הכפילה עצמה פי כמה וכמה לאורך השנים, ובתוך עזה אין כוח צבאי מאז 2005. ישראל מאז ומעולם חגגה שונות, וגם בתוך ישראל רוב האוכלוסיה תומך בנישואים גאים לפי סקרים. הציבור הישראלי ליברלי מטבעו הרבה יותר מאשר כל שכנותינו, ודווקא הממשלה היא זו שמונעת קידום זכויות להט"ב לאורך השנים. 

מאות אלפים פוקדים את מצעדי הגאווה ברחבי ישראל מדי שנה והמצעדים נתמכים ברובם על ידי הרשויות המקומיות הליברליות. לא, הממשלה לא בדיוק "מעודדת" את זה, אפילו היו התבטאויות של חברי ממשלה שהיו רוצים לבטל אל המצעדים, אבל הציבור הישראלי ברובו ליברלי ותומך בזכויות אדם, ואין לזה שום קשר ל"רצח העם" המומצא של הפלסטינים, אלא רק בציבור ליברלי ומחבק מטבעו.

מצעד הגאווה בתל אביב 2023 (צילום: Amir Levy, GettyImages)
תל אביב 2023. לא עזה, לא רמאללה - תל אביב! | צילום: Amir Levy, GettyImages

טענה 2: "ישראל מייצגת מעצמה לבנה שמדכאת פלסטינים ולכן יש לעמוד כנגדה"

כדי להבין את הקונפליקט הישראלי-פלסטיני, צריך להתנתק מההגדרות שהציבור המערבי-אמריקאי התרגל אליו, ולהכניס עמוק לראש שההגדרות של המאבק האמריקאי בגזענות לא רלוונטי לישראל. הסכסוך הישראלי לא התחיל מתוך עליונות אלא כסכסוך טריטוריאלי, ומצד החמאס הוא מתבהר בתור סכסוך גזעני-דתי שקורא להשמדת העם היהודי.

ישראל היא מדינת מהגרים, שהגיעו אליה מכל רחבי העולם העולם - גם מהמערב, אבל גם מסוריה, איראן, תימן, מרוקו, אלג'יריה, לוב, אתיופיה, המזרח הרחוק ועוד הרבה עמים שלא נכנסים לקטגוריה של "המדכא הלבן" שתמיד קל לעולם המערבי הנאור לשנוא. ככלל – היהודים הם לא "הלבן המדכא", אלא מיעוט שנרדף משחר ההיסטוריה, לכן איך אנחנו יכולים להיות המדכא הלבן אם אנחנו בעצמנו נרדפים? ואם אתם לא מאמינים לזה, רק תלכו 90 שנה אחורה.

טענה 3: "חמאס הם לוחמי חופש נגד השלטון הקולוניאליסטי של ישראל"

על מנת להיות "ישות קולוניאליסטית", צריך שיהיה ליישות המתיישבת איזושהי "מדינת אם" או מקום ששולט מרחוק באותה הקולוניה. במקרה של ישראל, זה ממש ההפך. היהודים גורשו והוקעו מכל מקום שבו הם היו על רגע אנטישמי וגזעני, ולכן ה"קולוניאליזם" הוא רק קונספירציה, כי אנחנו רק רוצים לחיות חופשיים בארצנו, ולא נרדפים ע"י טרוריסטים.

היהודים הם העם הילידי של אדמת ישראל, וחיו בישראל מאז ומעולם, עוד הרבה לפני שהרומאים כבשו את ישראל ויהודה ושינו את השם של ארץ ישראל ל"סוריה-פלשתינה", שינוי שם שנבע מכך שהם רצו למחוק זכר לשליטה יהודית בארץ ישראל. לכן, איך היהודים יכולים להיות קולוניאליסטים אם הם העם הילידי של אדמת ישראל?

אחמד חכם חמדי אבו מרחיה (צילום: facebook)
אחמד חכם חמדי אבו מרח'יה | צילום: facebook

טענה 4: "גם ישראל נגד זכויות להט"ב, זה לא משנה מה קורה בחברה הפלסטינית"

אי אפשר לעשות בין ישראל לעזה והגדה כשזה מגיע ליחס ללהט"ב. נכון, כמו בכל העולם נרשמת עלייה באפליה ובאלימות נגד להט"ב בשנים האחרונות, ואין שוויון זכויות מלא בישראל עדיין, אבל הקהילה הגאה הישראלית חייה באופן יחסי חיים שלווים וחופשיים. 

להט"ב בעזה ובגדה נרדפים, נרצחים ומאוימים על חייהם על בסיס יום יומי. בפועל רבים בורחים לישראל על מנת למצוא מקלט מהשלטונות הפלסטיניים או המכרים שלהם שמחפשים אותם. כשהם נמצאים הם נכלאים, חווים התעללות ואז נרצחים על על בסיס נטייתם המינית או הזהות המגדרית שלהם.

בדיוק כמו הטבח המחריד והפשעים נגד האנושות שבוצעו על ידי חמאס ב-7 באוקטובר, גם ההתעללות שלהם בלהט"ב מתועדת. רק בשנה האחרונה נחשפנו לסיפורים הקשים של אחמד אבו מרח'יה בן ה-25, אשר נמלט מחברון לאחר שהנטייה המינית התגלתה. הוא מצא מקלט בישראל, אך נחטף ונרצח על ידי מכרים שלו וגופתו בותרה והושלכה בצד הדרך בגדה. זהו רק סיפור אחד מיני רבים, שמתארים את המציאות התת-אנושית של להט"ב בשטחי פלסטין, והיא אפילו לא קרובה או ניתנת להשוואה למציאות של הקהילה הלהט"בית בישראל.

טענה 5: "המצב של להט"ב בעזה לא נורא כמו שישראל מציירת"

אם תשאלו את גוגל על מצבם של הלהט"בים בעזה, זאת התשובה שתקבלו: "מאז 2007, רצועת עזה נשלטת על ידי החמאס, ופעילות מינית בין גברים אסורה בגלל אכיפת החוק האסלאמי ע"י חמאס. כעת, חמאס מעניש את כל הגברים שביצעו פעילות הומוסקסואלית בעונש של עד 10 שנים בכלא".

מה שגוגל לא מציין במישרין בתשובתו הקצרה, הוא כי בפועל עוד לפני ששלטונות חמאס מגיעים לאותם להט"ב – סביבתו הקרובה של אותו אדם מספיקה לסקול אותו באבנים, לדחוף אותו מהגג או לרדוף את חייו בכל דרך או צורה, על מנת להפוך את חייו ומותו לגיהנום עלי אדמות. אולי יש תנועות כמו "קווירים למען פלסטין", אבל פלסטין היא ממש לא למען הקווירים.