תנועת החרם העולמי נגד ישראל מגיעה גם למקומות לא צפויים. גם אם התרגלנו לשמוע על החרמת מוצרי התנחלויות, נראה שמעטים בלבד ציפו לחרם במסגרת כנס שעוסק בשינוי חברתי ופלורליזם.

כוח הפעולה הלהטב"קי הלאומי הוא אחד הארגונים האקטיביסטיים הוותיקים והמוכרים ביותר בארצות הברית, אשר פעיל מאז 1973. עם השנים, מטרות הארגון התרחבו, ונוסף להגנה על זכויות הלהט"בים בארה"ב, הוא פעיל למען מגוון מטרות חברתיות במדינה. מדי שנה עורך הארגון אירוע גדול בשיקגו בשם הכנס לשינוי, והשנה היתה אמורה לקחת בו חלק גם משלחת ישראלית. "אמורה", משום שאמש, בהתראה של פחות משבוע, בוטל המושב "חיים גאים בישראל", בהנחיית ארגון A Wider Bridge, ארגון יהודי מסן פרנסיסקו, שמבקש לקדם את הקשרים הקהילות הלהט"ביות בישראל ובארה"ב.

לפי התוכניה, האירוע היה אמור לסקור את עמדתה הכללית של ישראל בנושאים גאים, ולהציג את פעילות "הבית הפתוח" בירושלים. לשם כך, יצאה גם משלחת ישראלית ובה נציגים ונציגות של האגודה למען הלהט"ב וארגון "הבית הפתוח". אולם לאור מחאה של פעילים אמריקאים, שטענו כי המושב שיעסוק בישראל הוא פעולת פינק וושינג (פעולה שמסבה תשומת לב לסוגיות גאות על חשבון סוגיות פוליטיות וחברתיות בוערות אחרות, במטרה לגרום לגוף או אזור להיראות נאור וליברלי), שדוחקת הצידה את הדיון בכיבוש. חלק מהפעילים אף כינו את הפאנל הישראלי "קולוניאליסטי". "אנשים שלא יודעים דבר על הכיבוש לומדים על ישראל מארגוני תעמולה, ולא מבינים שזו תעמולה, כי אלה ארגונים גאים" ,כתב, בין השאר, דין ספייד, פרופסור למשפטים ופעיל פוסט ציוני אמריקאי, שכינה את A Wider Bridge ארגון "בוגדני".

האם לאכול במבה ולדבר עברית מספיקים? (צילום: daboost, Thinkstock)
אז לא לסגור דיל לניו יורק? | צילום: daboost, Thinkstock

רצו להימנע ממתח

"ביטלנו את האירוע כי חששנו שקבלת הפנים תהיה מתוחה ומפולגת ולא מהנה וחברותית", אמרו מנהלי הכנס. "ההחלטה של כוח הפעולה הלהטב"קי הפתיעו אותי", אמרה לורי גראוור, רכזת אירועים ב-A Wider Bridge. "דיברנו עם המארגנים כבר בסתיו והגשנו את נקודות המפתח בדיון ואת מטרתו, ומה שהגשנו – אושר. בימים האחרונים, נמסר לי על ידי המארגנים שנשמעת התנגדות רבה לאירוע, אבל הבטיחו לי שכמו שלמתנגדים יהיה את מקומם בכנס – גם לנו יהיה".

עוד במאקו:

בארץ, פועל A Wider Bridge בשיתוף פעולה צמוד עם האגודה למען הלהט"ב, והם סייעו בהפקת הכנס לציון 40 שנות פעילות של האגודה בשנה שעברה.מהאגודה מסרו: " הקהילה הגאה בישראל סובלת מלהט"בופוביה, אלימות, דיכוי והדרה במרחבים רבים. חרם והדרה אינם הדרך הנכונה לקידום ערכים של שוויון ופלורליזם. יש עלינו חובה מוסרית לתת ביטוי לקונפליקטים בכלים של שיח ופתיחות. ההחלטה של האגודה האמריקאית להדיר את המשלחת הישראלית רק מוסיפה מרחב נוסף של הדרה. אנחנו מגנים בתוקף את ההחלטה הזו, אנחנו רואים אותה כמנוגדת לערכים הבסיסיים של הזהות הלהט״בית שמבקשת להיאבק בדיכוי בעזרת סבלנות לאחר ולא באמצעות תיוג, סימון והשתקה".

A Wider Bridge התעקשו לקיים את האירוע, ויערכו אותו במועד שנקבע מראש, במיקום קרוב למרכז הכנסים בו יערכו שאר האירועים.