סגירת מסלול הפונדקאות בנפאל השאיר זוגות רבים המעוניינים בהבאת ילד לעולם באמצעות הליך פונדקאות במצב של חוסר וודאות בכל הקשור להליכי פונדקאות בעולם.

מדינות המזרח סגרו אחת אחרי השנייה את האפשרות לקיום ההליך, וגם אם לא היו עושות זאת, ספק אם אחרי המשבר שפקד את הזוגות בנפאל בעקבות רעידת האדמה הקטלנית, מסלול זה עדיין היה נחשב כרלוונטי. המסלול היחיד שנשאר הוא מסלול ארה"ב, היקר בצורה משמעותית ונמצא מחוץ להישג ידם של זוגות רבים.

אך ישנה מדינה נוספת בה פועל מסלול הפונדקאות בצורה מסודרת כבר חודשים רבים, שמהווה אלטרנטיבה עבור הזוגות המעוניינים בהליך פונדקאות - מקסיקו.

למעשה, נכון להיום, ארה"ב ומקסיקו הן שתי המדינות היחידות בעולם בהן פעילות הפונדקאות מעוגנת בחוק לזוגות חד מיניים ויחידים. עובדה זו הפכה את מקסיקו ליעד מבוקש ביותר לזוגות חד מיניים ויחידים מרחבי העולם, המחפשים הליכי פונדקאות.

"מסלול מקסיקו מהווה אלטרנטיבה מצוינת עבור זוגות ויחידים, סטרייטים וגייז שמעוניינים בהליך מסודר בסטנדרטים מערביים ובעלות הקרובה מאד לזו של ההליך במזרח", מסביר רועי רוזנבלט-ניר, מנהל מסלול מקסיקו בסוכנות הפונדקאות "תמוז". 

"התרשמנו ממדינה מתקדמת מאד בכל הקשור לרפואה ותשתיות, כמו גם לחקיקה האוסרת אפלייה מכל סוג שהוא. תהליך הפונדקאות שם מאד מסודר, ומתקיים מזה 18 שנה במדינת המחוז טבסקו", הוא מוסיף ומבקש להרגיע את ההורים המיועדים בנוגע לבעיות וקשיים שנקשרו בפונדקאות במקסיקו בשנים האחרונות. "לאחרונה יש קליניקות וסוכנויות קטנות שצצות כפטריות אחרי הגשם ומספקות שירותים בלתי מקצועיים ומפוקפקים, עד כדי תרגילי ׳עוקץ׳ וגניבת כספם של הלקוחות". 

הליך הפונדקאות שמציעה הסוכנות במקסיקו מורכב מ-2 שלבים: ההפריה ומעקב היריון עד שבוע 31 מתבצעים בקליניקת פריון מובילה במקסיקו סיטי, כאשר הלידה מתבצעת כנדרש בחוק בחבל טבסקו. בנוסף נהנים ההורים המיועדים מליווי אישי ומשתתפים בסדנאות "הכנה להורות" מיוחדות.

עידן נצר, שבנו נולד לפני שבועיים בפונדקאות במקסיקו, מספר על הבחירה דווקא בה: "כשהתחלתי לחשוב על להביא ילד לעולם באמצעות פונדקאות, המחיר היה פקטור רציני, אבל גם רציתי לעשות את זה במקום מסודר ולמזער סיכונים ובעיות. שקלתי מאוד ברצינות את אופציית נפאל, בעיקר בגלל העלות, אבל בסוף החלטתי שמקסיקו זו האפשרות האופטימאלית למה שאני מבקש. זו האלטרנטיבה שבין העלויות הגבוהות של ארה"ב, לבין חוסר הודאות שמלווה את התהליך בנפאל".

פונדקאות במקסיקו
ד"ר קרלוס נבארו, גל סבה מנכ"ל ויוה וד"ר הוגו רואיז עם ילד שנולד במקסיקו

תהליך מהיר בסטנדרטים מערביים

במסגרת כנס של סוכנות הפונדקאות של סוכנות "ויוה", שהתקיים בסוף השבוע האחרון בבית ציוני אמריקה, הציגה הסוכנות, בשיתוף עם המרכז הרפואי במקסיקו, את מסלולי הפונדקאות המוצעים לכל המבקשים עד סוף שנת 2015.

ד"ר קרלוס נברו, מומחהIVF  המנהל רשת של קליניקות ברחבי מקסיקו, נכח אף הוא בכנס והסביר על ההליך כפי שהוא מתבצע במקסיקו עבור הזוגות החד מיניים: "ההליך עצמו נעשה במקסיקו סיטי, ברשת מרפאות עם ותק של כ- 20 שנה בתחום ההפריות והפונדקאות, שעובדת בכל מקסיקו ובעלת סטנדרטים בינלאומיים ומערביים".

מהיכן מגיעות התורמות והפונדקאיות?
"מבחינת תורמות ניתן לבחור מבין שתי אפשרויות – תורמות מקומיות ותורמות בינלאומיות", מסביר ד"ר נברו, "התורמות יהיו בד"כ נשים אנונימיות בגילאי 20-30, כאשר היתרון במקסיקו הוא שגם התורמות הבינלאומיות הן תושבות המקום וכך ניתן לקצר תהליכים. הפונדקאיות עצמן הן תושבות חבל טבסקו שבמקסיקו, ובהתאם לצורך הן מגיעות לטיפולים. מדובר בנשים שעברו לידה אחת לפחות, כאשר במהלך כל ההיריון הן נשארות בביתן עם המשפחה שלהן, כשהן יכולות להמשיך בשגרת חיים ובעבודה רגילה. לבני הזוג ניתנת האפשרות להיות בקשר עם הפונדקאיות, להיות "נוכחים" דרך הטלפון או הסקייפ בבדיקות הרפואיות ו/או לדבר במהלך ההיריון גם עם הרופאים".

האם ההליך דומה בהצלחותיו יותר לארה"ב או יותר לנפאל?
"סיכויי קליטה ממוצעים של היריון הם כ– 70% בהחזרה של שני עוברים בכל ניסיון. בתוך כך, כ – 35% סיכוי לתאומים. האחוזים משתנים לכל זוג בהתאם לנתונים הרפואיים שלהם".

היכן מתבצעת הלידה עצמה?
"הלידה עצמה מתרחשת בבית חולים הממוקם בעיר "וייה הרמוסה" אשר בחבל טבסקו, ולאחריה עובר הזוג למקסיקו סיטי להמשך הפעילות מול השגרירות הישראלית".

האם החוק המקסיקני מערים קשיים על רישומם של הילדים?
"מבחינת החוק במקסיקו, הילד נרשם לפי האבא הביולוגי והאם הפונדקאית לא מוזכרת ברישומי הלידה, מה שמקל על רישום הילד כאזרח ישראלי ומקל על תהליך האימוץ של בן הזוג השני. בנוסף, הילד מקבל אזרחות מקסיקנית, ללא קשר לאזרחות של הוריו".