הוועדה הלאומית לזכויות האדם של האו"ם (UNHRC) הביעה דאגה ומתחה ביקורת על ארה"ב, זאת בשל רשימה ארוכה של חוקים שאושרו ברחבי המדינה בשנה האחרונה ומטרתם להגביל את זכויות של להט"ב. 

הוועדה המדוברת נדרשת לבדוק את מצב זכויות האדם במדינות שאישרו את האמנה הבינלאומית לזכויות אזרחיות ופוליטיות אחת לארבע שנים, אותה אישרה ארה"ב בשנת 1992. הסקירה של ארצות הברית נדחתה לאחר התפרצות מגפת הקורונה, לכן סקירה זו של ארה"ב על ידי הוועדה הלאומית לזכויות אדם של האו"ם היא הראשונה מזה תשע שנים. 

בדברי הסיכום של הוועדה, שפורסמו בתחילת החודש, נכתב כי הצעות חוק רבות שעלו לדיון ואושרו בכל רחבי ארצות הברית "מגבילות באופן חמור את זכויותיהם של אנשים על סמך נטייתם המינית או זהותם המגדרית". דגש מיוחד ניתן בדו"ח על חוקים האוסרים טיפולי התאמה מגדרית, או "אוסרים על טרנסג'נדרים להשתמש בשירותים או פעילויות ספורט בבתי הספר". 

"ארצות הברית צריכה לאמץ את כל האמצעים הנדרשים כדי להבטיח שחוקי המדינה המפלים אנשים על סמך נטייתם המינית או זהותם המגדרית יבוטלו", נכתב בדו"ח. "עליה להגביר את מאמציה במלחמה נגד אלימות ואפליה על בסיס נטייה מינית או זהות מגדרית, לרבות בכל הקשור לגישה לבריאות ותעסוקה". 

על פי דיווח של האיגוד האמריקאי לחירויות האזרח (ACLU), יותר מ-500 הצעות חוק אנטי-להט"ביות הוגשו בכל רחבי ארצות הברית מאז תחילת 2023. בדיקה של העיתונאית ארין ריד מצאה לפחות 532 הצעות חוק שכוונו נגד הקהילה הטרנסג'נדרית בארצות הברית, וגילתה כי המדינות המובילות בחקיקה האנטי-טרנסית הן קנזס, טנסי, מונטנה, אוקלהומה וצפון דקוטה. 

בימים אלה, המדינה המסוכנת ביותר ללהט"ב בארצות הברית היא כנראה פלורידה, שם המושל רון דה סנטיס, שגם נמצא במירוץ לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הרפובליקנית, חוקק כמה מהצעות החוק האנטי-להט"ביות המפלות ביותר בכל המדינה. הדבר הוביל מספר ארגוני זכויות אדם שונים לפרסם אזהרת מסע ללהט"ב לפלורידה, וגל החקיקה האנטי-להט"בי בארצות הברית כולה הוביל את משרד החוץ של קנדה לעדכן את ההנחיות למטייל ולהפציר בתושבים הלהט"ב לשקול כל נסיעה וטיול למדינה. 

לצד הביקורת בדו"ח החדש של הוועדה הלאומית לזכויות אדם של האו"ם, ניתן מקום גם למספר הצעות חוק חיוביות שהתקבלו במהלך השנים האחרונות, כמו "חוק כבוד הנישואין" שהתקבל בסוף 2022 ונולד מתוך חשש לביטול פסיקת בית המשפט העליון שאישרה נישואין גאים בכל ארצות הברית.