נציג ישראל לאירוויזיון 2022, מיכאל בן דוד, נמצא מאז אמש (ראשון) תחת מתקפה מסיבית של גולשים פרו-פלסטינים באינסטגרם, לאחר שתמונות וסרטונים של בעלו, רועי רם, הופצו לצד קריאה להציף אותם בהודעות. "מסתבר שיש עמוד אינסטגרם פרו-פלסטיני שקרא לכולם להתפקד", הוא מספר בשיחה עם mako. 

"איזה סוג סרטן יש לשניכם?", "אתם עדיין יכולים לחיות בשלום אחרי מה שעשיתם לפלסטינים?", "אנחנו עומדים לצד פלסטין", "מגעילים", "התחת שלך יאכל על ידי תולעים", "אתם תמותו מאיידס" ו"לא יהיו לכם צאצים, אתם תכחדו" הם רק קומץ קטן מאלפי תגובות נוראיות שהשאירו הגולשים בעמוד האינסטגרם של הזמר הישראלי. 

"בעלי התקשר אלי מהעבודה ושאל אותי מה קרה באינסטגרם", נזכר בן דוד. "יש לי כמעט 100 אלף עוקבים, אז בגלל שיש המון התראות לא שמתי לב לזה בהתחלה. ראיתי 3,000 התראות בתגובות. אתה לא מבין, כל העמוד שלי מוצף בהודעות מזעזעות, חלקן בעברית דרך גוגל טרנסלייט. כל הלילה הייתי בתוך הדבר הזה. משפטים מגעילים, קראו לנו רוצחים, טומאה, שטן, תרנגולות שחוטות. הכל ביחד". 

 
 
 
הצגת פוסט זה באינסטגרם
 
 
 

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Michael Ben David|מיכאל בן דוד‎‏ (@‏‎michaelbdd‎‏)‎‏

סימנו אותך וכל הגולשים התחילו לתקוף. 
"לא ראיתי את זה בא, אבל זה לא כל כך מזיז לי וגם לבעלי זה לא מפריע. אני רגיל לביקורת כי אני מוכר, אבל כשזה מגיע מהאויב זה קצת יותר מלחיץ. השנאה שם באמת תהומית. כמות הסטוריז שתייגו אותנו עם קריאה לתקוף לא תיאמן. ברגעים אלה ממש יש לי לפחות 7,000 הודעות פרטיות מלאות בקללות. זה הזוי". 

למרות הכל, אתה נשמע מעט מחויך. 
"זה טיפה מצחיק כי אני רגיל לסוג תקשורת חיובי, עם החתונה וכל הסרטונים שאנחנו מעלים, ולפתע אנחנו הופכים למוקד של מתקפה. אנחנו בעיקר נפעמים מכמות השנאה". 

בניגוד לכוכבי רשת אחרים לא חסמת את העמוד לתגובות.
"נראה לך שאני אחסום לתגובות? מי שרוצה שיכתוב מה שבא לו - זה לא מנהל את היום שלי. אני אדם ציבורי, זה חלק מהעניין. כל המדינה חווה את השנאה הזאת, היום זה אני, מחר זה מישהו אחר". 

הרבה תגובות מונעות מהומופוביה. 
"גם הומופוביה, אבל זה הרבה יותר מזה - זאת שנאה ברמה שלא הכרנו. אבל אחרי מה שעשו לנו זה לא מפתיע אותי הקללות האלה. זאת אחת הסיבות שאני לא חוסם תגובות, כי יש לי המון עוקבים באירופה באירוויזיון והיו עוקבים שכתבו לי שהם לא ידעו כמה הם שונאים הומואים ושאלו למה הם מתייחסים אלינו ככה. הרבה להט"ב הופתעו מהיחס שקיבלנו וזה קצת משמח אותי, כי הקהל האירופאי שלי יודע עכשיו. כמה אנשים התעוררו על עצמם ויראו שאנחנו לא הרעים בסיפור? לא יודע, אבל כל אדם שהצלחנו לשנות את הדעה שלו זה עולם ומלואו". 

מיכאל בן דוד תחת מתקפה באינסטגרם  (צילום: מיכאל בן דוד: EBU / ANDRES PUTTING)
קומץ הודעות שנאה | צילום: מיכאל בן דוד: EBU / ANDRES PUTTING

המתקפה הזו בהחלט לא נעימה, אבל בן דוד שומר על פרופורציות, שכן צרות גדולות ואמיתיות איתן הוא מתמודד. "זאת תקופה מאוד קשה", הוא אומר ומשתף אותנו בחוויה המטלטלת שהוא ובעלו חוו ב-7 באוקטובר. "היינו בקיבוץ רביבים, רבע שעה מהעוטף, וקמנו למבול של התראות וחדירות מחבלים. רצנו לממ"ד, אמרנו לנו להישאר בבתים ועברנו שם חרדות נוראיות ממש. חזרנו הביתה רק אחרי שהחיילים הגיעו ונורא פחדנו לצאת. לא ידענו מה קורה". 

התחושות הקשות לא נגמרו שם, ובן דוד מספר כי החרדות נמשכות בכל יום, שכן אחיו לוחם ברגעים אלו ממש במעמקי עזה. "אין לנו כל כך אוויר לנשימה ואני מאוד חרד לו, כמו מדינה שלמה", הוא אומר ומשתף בחששות הכבדים. "מלאכים נקטפים אחד אחרי השני וזה קשה נורא. נסעתי לאחי ארבע שעות באמצע הלילה רק כדי לחבק אותו לפני הכניסה. המחשבה הזאת שאולי זאת הפעם האחרונה, אני יודע שאסור לומר את זה אבל אי אפשר שזה לא יקפוץ לראש. הרבה סטרס, אני פתאום מוצא את עצמי כועס על בעלי על כלום, על שטויות, אני מוציא עליו את כל העצבים. אלו סיטואציות מאוד מורכבות, קשה לעכל וקשה לדעת איך להתמודד". 

כעת, עד שסאגת האינסטגרם תשכח והגולשים הפרו-פלסטינים מלאי השנאה יעברו למטרה הבאה, בן דוד מבקש להזכיר לכולנו את היום שאחרי. "אסור לנו לאבד תקווה", הוא אומר. "תחשבו על המשפחות שיתאחדו שוב בעזרת השם, תחשבו על העתיד הטוב שעוד מצפה לנו. אנחנו נשארנו בחיים בעוד שיש כל כך הרבה אנשים שלא, אז תחשבו על העתיד הטוב שמצפה לנו כי אין לנו ברירה אחרת. אנחנו לא בעולם הזה בשביל לסבול ולשרוד - אנחנו צריכים לחיות ולשמוח יום אחרי יום".