אחרי מסע רדיפה מתמשך וכוחני, פשיטות משטרתיות, התנכלויות מצידם של תושבים הומופוביים ואפילו תלונה מהמאהבת החדשה של פוטין, הודיע אתמול (שני) הבעלים של מועדון הלהט"ב הרוסי "אלטון בר" על סגירת המקום לצמיתות, כשהוא מבטיח לבליינים כי הוא "נלחם עד הסוף". 

סגירת המועדון, שפועל כבר שנים בקרסנויארסק, העיר השלישית בגודלה בסיביר, מתרחשת לאחר שאת המועדון סימנה יקטרינה מיזולינה, פוליטיקאית רוסית שעל פי דיווחים שונים בעולם היא בת הזוג הנוכחית של פוטין. יקטרינה היא גם בתה של חברת הפרלמנט הימנית-קיצונית ילנה מיזולינה, אשר ניסחה את הצעת החוק הידועה לשמצה מ-2013 האוסרת על "תעמולה להט"בית". 

יקטרינה, שבזמנה הפנוי מובילה מאבק נגד להט"ב ואקטיביסטים המתנגדים למלחמה באוקראינה, יצאה בסוף השבוע האחרון בקריאה נגד המועדון הגאה, ונשבעה בפני העוקבים שלה בטלגרם כי היא תפנה למשטרה בגלל מסיבה "פרובוקטיבית" שהתקיימה במקום, ובה נצפו מלכות דראג רוקדות במדי חיילים לציון יום "מגיני המולדת", שחל מדי שנה ב-23 בפברואר להנצחת הקמת הצבא האדום וחגיגת הכוחות המזוינים של רוסיה. 

"בר הלהט"ב בקרסנויארסק לא רק שלא נסגר, אלא ערך מסיבה פרובוקטיבית ביום מגיני המולדת", היא כתבה בערוץ הטלגרם שלה ביום שבת, וכבר ביום ראשון הודיע הסניף המקומי של משרד הפנים הרוסי כי ביצע פשיטה משטרתית על המקום במטרה לאתר סמים ואלכוהול לא חוקי. במהלך הפשיטה, אשר תועדה על ידי משרד הפנים והופצה בכלי התקשורת ברוסיה, עוכבו לחקירה 12 אנשים, ביניהם גם הבעלים של המקום. 

זו אינה הפשיטה המשטרתית הראשונה על המועדון הגאה. בדצמבר האחרון פשטו כוחות משטרה על הבר לאחר שהתקבלו תלונות על "גברים שרוקדים ומתנשקים זה עם זה". השוטרים עיכבו אז 20 בליינים וצילמו את המסמכים המזהים שלהם. יותר מכך, ההודעה של יקטרינה הגיעה גם לאוזניהם של פעילי "האדם הצפוני", אגודה אקטיביסטית שמרנית והומופובית, שהגיעו למקום ביום ראשון כדי לחסום את הכניסה לבר בכוחות עצמם. בעת שעמדו במקום צילמו הפעילים סרטון וידאו שבו הם כינו את המועדון "מקום של מעשי סדום" ואיימו על העוברים ושבים. 

הבעלים של המועדון הגאה, שעל פי הודעת המשטרה נחקר במהלך המסיבה האחרונה, סיפר לכלי תקשורת מקומי שהוא קיבל "סימנים" מרשויות אכיפה החוק כי המועדון צפוי להיסגר, ולכן החליט לסגור את המקום. "כאשר תעמולת השנאה מעודדת התנכלות מצד אזרחים ועימותים בין אזרחי המדינה, אנחנו לא יכולים להבטיח את שלומם של הבליינים והעובדים שלנו", צוטט הבעלים של המועדון באתר חדשות רוסי. "החיים והבריאות של כולם הם הערך החשוב ביותר, אבל נלחמנו עד הסוף". 

כזכור, בחודש נובמבר האחרון פסק בית המשפט העליון במדינה כי "תנועת הלהט"ב הבינלאומית" היא תנועה "קיצונית" ואסר את פעילותה במדינה. מאז הרשויות ברוסיה פצחו במסע רדיפה נגד הקהילה הגאה שלא נפסק: המשטרה הרוסית פשטה על מועדונים וברים גאים, פלטפורמות סטרימינג סיווגו סדרות אנימציה לילדים בתור תכנים למבוגרים בלבד בגלל צבעי הקשת, אזרחים שהציגו ברשת דגל גאווה נקנסו ונאסרו, ערוץ מוזיקה נקנס בגלל נשיקה בין שתי נשים, עיתונאי רוסי גאה מוכר הותקף באלימות במרכז מוסקבה, זמרים נשלחו למאסר באשמת "הפצת תעמולה להט"בית", כוכבות רשת נקנסו בגלל נשיקה לסבית ועדויות על אשפוזים בכפייה בטיפולי המרה התרבו.