ממשלת אוסטריה הקצתה עשרות מיליוני אירו כדי לפצות אלפי גברים הומואים שהופלו עד לפני שני עשורים במדינה, כך הודיעה אתמול (שני) שרת המשפטים האוסטרית אלמה זאדיץ'. 

אוסטריה אמנם ביטלה את האיסור על הומוסקסואליות בשנת 1971, אבל מספר הוראות מפלות נותרו בחוק עד שנות ה-2000 המוקדמות. אחת מהן הייתה איסור בחוק על עבודת מין הומוסקסואלית שנותר עד שנת 1989, זאת בניגוד לעבודת מין הטרוסקסואליות שהייתה חוקית. דוגמה נוספת היא גיל ההסכמה בין שני גברים, שנותר עד שנת 2002 גיל 18, זאת בניגוד לגיל ההסכמה בין גבר לאיש - 14. 

על פי ההערכה ישנם כ-11 אלף גברים הומואים הזכאים לתשלומי פיצויים מהמדינה, להם הוקצו 33 מיליון אירו. "הפיצוי הכספי הזה לעולם לא יכול לפצות על הסבל והעוול שקרו, אבל יש חשיבות עצומה שאנחנו סוף סוף לוקחים אחריות על החלק הזה בהיסטוריה שלנו", אמרה שרת המשפטים במסיבת העיתונאים כשלצידה שני דגלי גאווה. 

על פי הודעת שרת המשפטים האוסטרית, גברים הומואים אשר נעצרו ונחקרו באשמת אחד החוקים שבוטלו יקבלו פיצויים בסך 500 אירו כל אחד. כל ההרשעות תחת החוקים המדוברים יימחקו לחלוטין, וכל אדם שהורשע יקבל פיצויים בסך 3,000 אירו. גברים הומואים שנכלאו וסבלו מבחינה בריאותית, כלכלית או מקצועית בחייהם יזכו לפיצויים גבוהים אף יותר. 

שרת המשפטים האוסטרית אלמה זאדיץ'  (צילום: HELMUT FOHRINGER / APA / AFP, GettyImages)
שרת המשפטים האוסטרית אלמה זאדיץ' | צילום: HELMUT FOHRINGER / APA / AFP, GettyImages

עם זאת, הכספים לא יעברו אוטומטית והגברים שזכאים לקבלת פיצויים יהיו צריכים לדרוש אותם מהממשלה. חוק הפיצויים החדש עתיד להיכנס לתוקפו בפברואר הקרוב, לאחר שיעבור בפרלמנט עוד השנה, כך נמסר מטעם משרד המשפטים לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. 

בשנת 2017, הפרלמנט בגרמניה הצביע על ביטול הרשעותיהם של 50 אלף הומואים, שהורשעו בהומוסקסואליות בזמן התקופה הנאצית, והציע להם פיצויים. אוסטריה סופחה לגרמניה הנאצית בשנת 1938, מה שהוביל לרדיפה לא רק של יהודים באוסטריה, אלא גם של הומואים ומיעוטים אחרים. אוסטריה אישרה נישואים גאים בשנת 2019, וסקרים רבים מצביעים כי הציבור האוסטרי תומך מאוד בשוויון זכויות לקהילה הגאה.