אחרי שאושר בקריאה ראשונה בשבוע שעבר, הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שלישית את התיקון בחוק, שיכיר גם בבן או בבת זוג של נופלים להט"בים, כאלמן או אלמנת צה"ל. זאת, על רקע נפילתו של חבר הקהילה הגאה, קצין הלוט"ר סרן במיל', שגיא גולן ז"ל. 

"המציאות שבה הפלו אותנו בחוק לא תימשך עוד. אנחנו שווים מספיק כדי להילחם למען המדינה וכעת נדרוש שיכירו בנו כשווים - לא רק במותנו, אך גם בחיים", נמסר מרן שלהבי, מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, שהוסיף כי "תיקון החוק מוקדש לזכרו של סרן שגיא גולן ז"ל, לבן זוגו עומר ולכל המשפחה. הוא חשוב במיוחד לכל הלהט"בים שנמצאים עכשיו בחזית הלחימה, ומסמן צעד ראשון בדרך לחקיקה שיוונית רחבה, שתבטל את האפליה נגדנו בכל תחומי החיים. זו רק ההתחלה”.

בחוק מ-1950, נכתב על בני זוג של נופלים "בעלה" או "אשתו" בלבד - וטרם הוכרו בחוק בני זוג מאותו המין. בעקבות בג"ץ שטיינר נגד שר הביטחון ב-1996, הודיע שר הביטחון כי יכיר גם בבני זוג וידועים בציבור חד-מיניים. זאת, בדומה להצהרת השר גלנט, אלא שהנושא מעולם לא הוסדר בחקיקה, עד היום.

לפיכך, במסגרת הצעת חוק תגמולים לבני משפחות של נעדרים או חטופים מפעולות איבה או מלחמה, וביוזמת ח"כ יוראי להב הרצנו מיש עתיד וי"ר השדולה הגאה בכנסת, בשיתוף האגודה למען הלהט"ב, הוכנס גם התיקון לחוק משפחות חיילים שנספו במערכה.

"היום אנחנו מתקנים עוול היסטורי ביחס של המדינה לחברות וחברי הקהילה הגאה", מסר להב הרצנו. "בשעת לחימה אף אדם בישראל לא צריך לעמוד נבוך ובודד, להרגיש לא נחשב. אם אנחנו מספיק טובים כדי לשרת ולהילחם למען המדינה, אז אנחנו מספיק ראויים לחיות בה בכבוד ובשוויון. החוק הזה הוא למענו ובשמו של שגיא גולן ז"ל ובשם כל מי שמאמין בשוויון. וזאת רק ההתחלה. כי מה שהיה הוא לא שיהיה".

בעקבות הפרסום על אישור החוק בקריאה שלישית, בן זוגו של סרן במיל' גולן ז"ל, עומר אוחנה, שהגיע היום לכנסת לצפות בהצבעה, הגיב לתיקון העוול, כשכתב בחשבון הפייסבוק שלו: "אהוב שלי, מהיום אני אלמן צה"ל. תיאור שהייתי נותן כל דבר בעולם כדי לוותר עליו, תואר שבחיים לא חשבתי שאקבל. שישה ימים לפני שהיינו אמורים להתחתן יצאת להציל חיים ולחלץ משפחות שבויות בבארי. נפלת בקרב מול מחבלים אכזריים" כתב אוחנה. "היום, בזכותך, קיבלנו בכנסת שוויון במוות. עכשיו נמשיך לדרוש שוויון גם בחיים. שגיא, אהבת את ישראל ויצאת להילחם בלי להסס, עבור מדינה שלא נתנה לנו להתחתן ולא להביא ילדים. אני נשבע שאמשיך את דרכך ואילחם לשוויון מלא. כך רצית וכך אעשה. מה שהיה לא יהיה", הוסיף.

עומר אוחנה בכנסת ישראל (וידאו WMV: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
"יצאת להילחם בלי להסס עבור מדינה שלא נתנה לנו להתחתן". עומר אוחנה, בכנסת | וידאו WMV: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים