בית המשפט ברוסיה גזר ביום חמישי האחרון עונש מאסר כבד על האמנית הרוסייה הגאה אלכסנדרה (סשה) סקוצ'ילנקו, לאחר שזו החליפה תגיות מחירים בסופרמרקט בתגיות הנושאות סיסמאות נגד הפעילות הצבאית של רוסיה באוקראינה. היא הואשמה ב"הפצת מידע כוזב על הצבא הרוסי", הורשעה ונשלחה ל-7 שנות מאסר, שנה אחת פחות מהעונש המקסימלי על עבירה זו. 

סקוצ'ילנקו, מאיירת ומוזיקאית לסבית מחוץ לארון, הצטרפה למחאות הרחוב ברוסיה נגד המלחמה בימים הראשונים שלאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה. היא נעצרה באפריל 2022, בתקופה בה המצור על עיר הנמל האוקראינית מריופול היה בשיאו. “הצבא הרוסי הפציץ בית ספר לאומנויות במריופול. 400 אנשים הסתתרו שם מהפגזות", נכתב על אחת המדבקות של סקוצ'ילנקו, ועל אחרת נכתב "חיילים רוסים נשלחו לאוקראינה - החיים של הילדים שלנו הם המחיר של המלחמה הזאת". 

האמנית בת ה-33 היא רק אחת מבין מאות אזרחים רוסים שנעצרו, נכלאו או נקנסו בגלל ביקורת שמתחו על התנהלות משטרו של פוטין באוקראינה, ובעבר אמרה כי גם "שנאה כלפי מיעוטים" ברוסיה השמרנית יכולה להסביר את ההליך המשפטי נגדה, כשברקע נטייתה המינית. על פי דיווח של סוכנות הידיעות AFP, תומכיה של האמנית סערו בבית המשפט לאחר גזר הדין וזעקו קריאות "בושה" ו"אנחנו איתך סשה" לעבר השופטת אוקסנה דמיאשבה. 

בהצהרה האחרונה שלה בבית המשפט לפני מתן גזר הדין, ניסתה האמנית לדבר אל ליבה של השופטת והעידה על עצמה שהיא "פציפיסטית", ו"מעריכה חיי אדם מעל לכל דבר אחר". "כל החלטה שתקבלי תיכנס לדפי ההיסטוריה", נשמעת סקוצ'ילנקו אומרת בקטע אודיו שהקליטו תומכיה בבית המשפט. "את יכולה להראות לכולם איך לפתור קונפליקט בעזרת מילים וחמלה. כל איש ואישה בחדר הזה רוצים דבר אחד: שלום. למה לנו לריב?". 

במהלך המשפט נגדה הודתה סקוצ'ילנקו כי היא הייתה זו שהחליפה את תגיות המחירים בסיסמאות נגד המלחמה. "כמה חלשה האמונה של התובע שלנו במדינה ובחברה אם הוא חושב שביטחון הציבור עלול להיפגע על ידי פיסות נייר קטנות?", היא שאלה במהלך הדיון. "כולם רואים ויודעים שאת לא שופטת מחבלת, קיצונית או אפילו פעילה פוליטית. את שופטת פציפיסטית".